Bułgaria zgłosi Dolinę Trackich Królów na listę dziedzictwa UNESCO

Doliną Trackich Królów nazywana jest część doliny między pasmami górskimi Srednej Gory i Starej Płaniny w środkowej Bułgarii, w rejonie miasta Kazanłyk w obwodzie Stara Zagora, gdzie znajduje się wiele starożytnych kurhanów i grobowców trackich władców.



Oprócz "Trackiego grobowca z Kazanłyku" z ok. 300 r. p.n.e., wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO w 1979 r., oraz trackich kurhanów w miejscowościach Krun, Mugliż i w rejonie zbiornika wodnego Koprinka, znajdują się tam nowe stanowiska archeologiczne odkryte w okresie ostatnich 20 lat



Wśród stanowisk w dolinie znajduje się też siedziba królów Odrysów - trackiego plemienia, które w V wieku p.n.e. utworzyło silne państwo na terenach dzisiejszej Bułgarii – oraz grobowiec trackiego władcy Seutesa III, panującego w latach ok. 330-300 p.n.e.



Odkryte w okolicach Kazanłyku trackie stanowiska archeologiczne w unikalny sposób dokumentują rozwój kultury Traków w okresie V-IV wiek p.n.e.



Przedstawiciele bułgarskich władz, w tym minister finansów Symeon Djankow i minister kultury Weżdi Raszidow, podczas oficjalnej wizyty w Kazanłyku poinformowali o decyzji podjętej przez bułgarski rząd w sprawie przygotowania odpowiedniego wniosku do UNESCO i przeznaczeniu na niezbędne prace kwoty 1,5 miliona lewów.



Propozycja ubiegania się Bułgarii o wpisanie Doliny Trackich Królów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została zasugerowana w 2009 r. przez Irinę Bokową, bułgarską dyplomatkę i ambasador Bułgarii przy UNESCO w latach 2005-2009, która we wrześniu 2009 r. została desygnowana na Dyrektora Generalnego UNESCO. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17