Brdów przypomina Polę Negri

W tej niewielkiej wielkopolskiej wsi, pod hasłem „Pola Negri i okolice”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej przygotowuje wystawę i imprezy muzyczne związane z życiem wielkiej aktorki kina niemego.



Chałupiec debiutowała w 1914 r. w filmie „Niewolnica zmysłów” i w tym czasie na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri. „Artystka była silnie związana z Brdowem, gdzie w 1861 r. urodziła się i wychowała jej matka – Eleonora Chałupiec z domu Kiełczewska. Spędziła tutaj dzieciństwo i młodość, do dziś członkowie jej rodziny mieszkają w Brdowie” – powiedział PAP współorganizator ekspozycji Dariusz Racinowski.



Pola Negri wielokrotnie przyjeżdżała do Brdowa na wakacyjne wypoczynki. Odwiedzała brata Juliana i siostrę Franciszkę. O wypoczynku w rodzinnej wsi pisała w wydanym w 1970 r. „Pamiętniku gwiazdy”: „Zaraz po tym przedstawieniu wyjechałam z matką na cały miesiąc do Brdowa, do mojej ciotki Marii. Jadąc końmi ze stacji do domu ciotki i przyglądając się okolicy zrozumiałam, skąd się bierze ta pogoda, opanowanie i spokój matki, z jakim znosi spadłe na nas nieszczęście. Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem”.



W Brdowie zachował się dom, w którym mieszkały Eleonora i Pola. Na cmentarzu jest grobowiec, w którym spoczywa dziadek Poli Negri oraz jej wujostwo. Aktorka była także chrzestną swojego krewnego z Brdowa – Józefa Markiewicza.



Na wystawie będzie można zobaczyć katalogi filmowe z kin amerykańskich, niemieckich i polskich, artykuły z prasy amerykańskiej, niemieckiej, francuskiej i polskiej z lat 20-tych i 30-tych, zdjęcia aktorki, oryginalne jej autografy, plakaty filmowe, wydawnictwa książkowe.



Pokazana zostanie też amerykańska łyżka z wygrawerowaną podobizną Negri i fotel oraz lustro z pokoju w Brdowie, w którym na wakacjach mieszkała z matką młoda Pola. Są też mini książeczki z USA, zawierające nuty najważniejszych przebojów artystki.



Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Racinowskiego i prezesa brdowskiego towarzystwa Piotra Królikowskiego. „Wystawę będzie można oglądać tylko jeden dzień, ponieważ nie ma dla niej stałego miejsca. W inne dni są dostępne w mini-muzeum, w piwnicach karczmy w centrum Brdowa” – poinformował Racinowski.



Pola Negri urodziła się w 1897 r. w Lipnie, zmarła w 1987 r. w San Antonio w Teksasie.



Racinowski przypomniał, że w tej małej wsi przebywały tak wielkie postaci, jak obrońca Jasnej Góry ojciec Augustyn Kordecki, dziadek Fryderyka Chopina Jakub Krzyżanowski oraz polski grafik i malarz Mieczysław Wejman.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    IOH BOT; [quote:f10ff87ab9]Pola Negri urodziła się w 1897 r. w Lipnie, zmarła w 1987 r. w San Antonio w Teksasie. [/quote:f10ff87ab9] Pośrednio związana była z Bydgoszczą w której zakupiła okazałą willę przy zbiegu ulic Zamoyskiego i Gdańskiej. Prawdopodobnie mieszkała w tej willi jej matka. Plotka głosi że nigdy nie potrafiła przyzwyczaić się do tak ogromnego lokum i głownie przesiadywała w kuchni wraz z służącą.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a