Bp Cyryl Klimowicz uhonorowany Krzyżem Zesłańców Sybiru

Bp. Cyryl Klimowicz jest biskupem Irkucka. Ta położona we wschodniej Syberii diecezja to największa terytorialnie katolicka diecezja świata, bo obejmuje aż 10 mln km2 (obszar 30 razy większy od terytorium Polski). Na północy rozciąga się od Półwyspu Czukotka, na wschodzie obejmuje Kołymę i Magadan i dociera do Władywostoku. Na południu graniczy z Mongolią i Chinami. Na zachodzie jej granicę wyznacza Krasnojarsk.Bp. Cyryl Klimowicz posługuje w diecezji wraz z 45 kapłanami różnych narodowości, m.in. Słowakami, Koreańczykami, Argentyńczykami. Bp. Cyryl Klimowicz został uhonorowany w Olsztynie, ponieważ jest absolwentem teologii Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w tym mieście. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1980 w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie z rąk ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa. Pracował jako wikary w parafiach w Wydminach, Pasłęku i Klewkach oraz w administracji seminarium w Olsztynie.Od czerwca 1990 do października 1999 był proboszczem i dziekanem w Głubokoje na Białorusi. 13 października 1999 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej, a 17 kwietnia 2003 biskupem diecezji św. Józefa w Irkucku. Od 2004 jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Rosji.Bp. Cyryl Klimowicz jest również Honorowym Obywatelem Srokowa na Mazurach. (PAP)jwo/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17