Bielsko i Biała świętują 60. rocznicę połączenia

Miasto powstało z połączenia śląskiego Bielska, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku, oraz małopolskiej Białej Krakowskiej, która powstała pod koniec XVI wieku. Decyzję o połączeniu podjął Sejm PRL w grudniu 1950 rok.„Jubileusz 60-lecia połączenia Bielska i Białej jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Daje możliwość podsumowania kilkudziesięciu lat wspólnej historii od chwili administracyjnego połączenia obu miast. Chcemy jednak świętować także kilkusetletnie wspólne dzieje, ponieważ Bielsko oraz Biała, przedzielone rzeką Białą, sąsiadowały z sobą i wspólnie funkcjonowały znacznie dłużej – już od XVIII wieku” – powiedziała szefowa Biura Promocji Bielsko-Białej Anna Zgierska.Imprezy związane z obchodami jubileuszu Bielska-Białej odbywają się na kilku scenach ustawionych w różnych punktach miasta. Koncertowała będzie Basia Trzetrzelewska. Zabrzmią także największe przeboje zespołu Electric Light Orchestra. Koncertom towarzyszyły będą występy orkiestr dętych i kapel podwórkowych. Promowane będą produkty ekologiczne i regionalne, a najmłodsi skorzystają nieodpłatnie z wesołego miasteczka. Dla kolekcjonerów miasto przygotowało karty okolicznościowe i znaczki, a także monetę „2-złotówki Bielsko-Biała”.Zgierska przypomniała, że za sprawą licznych zabytków w stylu secesyjnym i neorenesansowym miasto często jest określane mianem „Małego Wiednia”.Szefowa Biura Promocji dodała, że w granicach administracyjnych Bielska-Białej leży aż 17 szczytów górskich. „Najpopularniejsze z nich to Szyndzielnia, na którą prowadzi nowoczesna kolej gondolowa, Klimczok i Dębowiec. Bezpośrednio z miasta prowadzą znakowane szlaki turystyczne w różnych kierunkach i w ciągu kilkunastu minut można znaleźć się w najważniejszych rezerwatach i parkach krajobrazowych. To wszystko sprawia, że Bielsko-Biała określane jest jako +miasto wśród gór+” - powiedziała Zgierska.Miasto świętuje wspólnie z Fiatem, który obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia działalności w Polsce. Koncern jest ściśle związany z miastem. Przez wiele lat powstawały w Bielsku-Białej fiaty 126. Włoska firma na początku lat 90. kupiła Fabrykę Samochodów Małolitrażowych. Powstał Fiat Auto Poland. Dziś w mieście nie produkuje się już samochodów, lecz silniki do nich.Bielsko i Białą, choć formalnie istniały osobno, łączyły więzy gospodarcze i społeczne. Po raz pierwszy oba organizmy zostały połączone podczas niemieckiej okupacji. Miasto funkcjonowało wówczas pod niemiecką nazwą Bielitz. Po wojnie miasta rozdzielono. Osobno funkcjonowały do 1951 roku. W latach 1975–1998 Bielsko-Biała było stolicą województwa bielskiego. (PAP)szf/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17