Białoruś: w Głębokim odkopano wykonany w Polsce dzwon z XIX w.

„Dosłownie kilka metrów od kościelnego ogrodzenia budowaliśmy linię elektryczną – opowiada kierowca koparki Hienadź Kuzniacou, który dokonał znaleziska. – Robiliśmy wykop i natrafiliśmy na dzwon. Przekazaliśmy go kapłanom z kościoła. Takie znalezisko podczas mojej pracy zdarzyło się po raz pierwszy”.Proboszcz parafii Mieczysław Janczyszyn na wieść o odkryciu zareagował entuzjazmem. Jak mówi, dzwon jest w dobrym stanie, choć jest ma w jednym miejscu rysę.„Myślę, że został zakopany podczas wojny. Na pewno wierni ratowali go przed Niemcami, którzy mogli wykorzystać go do swoich celów przetapiając na coś innego” – powiedział o. Janczyszyn.Według miejscowego krajoznawcy Uładzimira Skrabatuna, nie jest to jedyna tajemnica, jaką kryje ziemia w Głębokim.„Prawdę mówiąc, zdziwiłem się, że odkopano akurat ten dzwon, bo w latach 30-tych XX w. kościołowi podarowano dzwon „Józef”, który na pewno także został zakopany przez wiernych. Dziś nikt jednak nie wie, gdzie się znajduje” – wiedział Skrabatun dziennikowi.Po oczyszczeniu dzwon z Warszawy zostanie powieszony w kościele św. Trójcy. Prawdopodobnie nastąpi to we wrześniu. (PAP)mw/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17