Bezcenne bizantyjskie freski wróciły na Cypr

„To historyczny data dla cypryjskich dzieł sztuki starożytnej otwierająca drogę powrotu do kraju innym zaginionym antykom” – powiedziała przedstawicielka Departamentu Sztuki Starożytnej w Nikozji, Stella Pissaridou.Freski, opisane przez Josefa Helfensteina, dyrektora Kolekcji Menilów w Houston w Teksasie, gdzie znajdowały się od 1988 roku, jako „niezwykle rzadkie” i „najcenniejsze przykłady sztuki tego rodzaju wystawione na pokaz na Zachodniej Półkuli”, przybyły na Cypr samolotem w dwóch specjalnie do tego celu skonstruowanych kontenerach.„Amerykański rząd poświęca dużo uwagi ochronie kulturalnego dziedzictwa Cypru czego dowodem jest umowa o ochronie dóbr kultury podpisana między oboma rządami” – powiedział radca ambasady USA na Cyprze Andrew Schafer. „Umowa między Kolekcją Menilów a Kościołem prawosławnym na Cyprze przyniosła korzyść obu stronom, ale najwyższy czas, aby freski wróciły do domu” - dodał.Liczące sobie ponad 700 lat freski zostały skradzione z kaplicy w małej cypryjskiej wiosce Lysi niedługo po 1974 roku, kiedy to wojska tureckie zajęły północną część wyspy. W wyniku inwazji, około 200 tysięcy Greków cypryjskich uciekło na południe kraju.„Na północy zostały opuszczone domy i świątynie, i po kilku latach ktoś się zorientował, że w kościołach znajdują się wartościowe dzieła sztuki i zaczął się rabunek” - powiedział Helfenstein.Na początku lat 80. pocięte na 38 kawałków freski pojawiły się w Monachium, w kolekcji tureckiego handlarza dziełami sztuki, który zaproponował ich kupno znanej amerykańskiej kolekcjonerce Dominice de Menil.Choć handlarz oświadczył, że freski pochodzą z opuszczonego kościoła w Turcji, kolekcjonerka postanowiła zbadać ich pochodzenie dokładniej. Zatrudnieni przez nią eksperci szybko odkryli, że freski zostały zrabowane na Cyprze.De Menil skontaktowała się z przedstawicielami Kościoła prawosławnego i zaproponowała im, że w zamian za tymczasowe wypożyczenie fresków do muzeum, które właśnie budowała, nie tylko kupi je od handlarza, ale także zapłaci za ich całkowitą renowację.Obie strony podpisały umowę, w której Cypryjczycy zgodzili się wypożyczyć freski Kolekcji Menilów do końca lutego 2012 roku.W latach 1984-1988 freski zostały odrestaurowane w Londynie, a następnie przewiezione do Houston, gdzie w 1997 roku wybudowano dla nich specjalną kaplicę za cztery miliony dolarów. Kaplica była odwiedzana przez tysiące miłośników sztuki bizantyjskiej.Na Cyprze freski będą wystawione w Muzeum Sztuki Bizantyjskiej znajdującym się obok Pałacu Arcybiskupiego w Nikozji. Kaplica, z której pochodzą, w dalszym ciągu znajduje się na terenie Republiki Tureckiej Północnego Cypru.Rozmowy na temat zjednoczenia wyspy, prowadzone prawie nieustannie od 1974 roku, nie przyniosły dotychczas rezultatu.Z Nikozji Agnieszka Rakoczy (PAP)ara/ ap/ mok/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17