Badanie stanowiska archeologicznego w Caistor w Anglii

Na stanowisku w Caistor w hrabstwie Lincolnshire we wschodniej Anglii naukowcy odkryli w 2010 roku liczne groby i szkielety pochodzące – jak dotychczas sądzono – z okresu rzymskiego.W okresie rzymskim (43-407 r. n.e.) na terenie dzisiejszego miasta Caistor znajdował się warowny obóz Rzymski (łac. castrum Romanum), od którego prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości.Przeprowadzone ostatnio datowanie węglem aktywnym dwóch z odkrytych wówczas szkieletów wykazało, że szczątki pochodzą z VII wieku z okresu anglosaskiego, a nie - jak przypuszczano - z okresu rzymskiego.Według ekspertów, uzyskanie takich wyników badania wskazuje, że na stanowisku mogą znajdować się pozostałości anglosaskiej osady, której początki mogą sięgać nawet późnego okresu rzymskiego. W środkowo-wschodniej części Anglii stanowisk archeologicznych tego rodzaju jest o wiele mniej, niż stanowisk z czasów rzymskich.Dr Stefan Willis z Uniwersytetu Kentu w Canterbury, prowadzący badania na stanowisku w pobliżu Caistor, gdzie znajdują się pozostałości osady z czasów rzymskich, odkrył niedawno zapisany arkusz ołowianej blachy, pochodzący z końcowego okresu obecności Rzymian w Brytanii.Zdaniem Alana Dennisa z organizacji Powiernictwo Dziedzictwa Caistor, przeprowadzenie prac wykopaliskowych na stanowisku w Caistor pozwoli jednoznacznie ustalić, czy osadnictwo w tym rejonie trwało nieprzerwanie od odejścia Rzymian, czy też Anglosasi założyli tu nową osadę. (PAP)jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17