Badania rzymskich urn pogrzebowych z I wieku odkrytych w Anglii

Odkrycia pięciu urn pogrzebowych pochodzących z I wieku dokonano podczas poprzedzających inwestycje budowlane prac wykopaliskowych, prowadzonych przez archeologów na stanowisku przy ulicy King Harry Lane w mieście St Albans, w hrabstwie Hertfordshire w regionie Anglia Wschodnia.Rzymskie urny zostały odnalezione w pobliżu wejścia do osady obronnej z późnej epoki żelaza, której pozostałości odkryto na stanowisku.W celu zbadania zawartości urn archeolodzy zwrócili się o pomoc do specjalistów dysponujących odpowiednim sprzętem, umożliwiającym uzyskanie obrazów przekrojów badanych obiektów i ustalenie ich zawartości.Naukowcy z Centrum Historii Wiltshire i Swindon w Chippenham wykorzystali możliwości tomografii komputerowej i przeprowadzili tomografem badania, których celem było ustalenie zawartości urn i próba określenia, czy znajdują się w nich szczątki osób dorosłych czy dzieci.Po wyjęciu zawartości urn fragmenty kości zostaną oczyszczone i poddane badaniom mikroskopowym w warunkach laboratoryjnych.Wyniki badań zostaną przekazane archeologom, którzy będą w stanie dokonać ich właściwej interpretacji oraz ustalić kontekst historyczny znaleziska na tle innych pozostałości odkrytych na stanowisku, pochodzących z okresu podboju Brytanii przez Rzymian.W miejscu dzisiejszego miasta St Albans w czasach rzymskich istniało miasto Verulamium – ważny ośrodek rzymski w Brytanii – a przed najazdem Rzymian dokonanym w 43 r. n.e. znajdowała się tu od I w. p.n.e. ufortyfikowana celtycka osada Verlamion. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17