Badania archeologiczne kościoła św. Jakuba w Toruniu

Informację o wynikach badań zmieszczono na stronie internetowej Torunia.



Tegoroczne badania przy prezbiterium kościoła św. Jakuba były kontynuacją wykopalisk prowadzonych w ostatnich trzech sezonach pod kierunkiem prof. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z udziałem studentów i wolontariuszy.



W czasie ostatnich badań wykonano cztery wykopy przy południowej ścianie prezbiterium. Biorący udział w wykopaliskach, posuwając się w głąb każdego z nich, skrupulatnie oznaczali kolejne nawarstwienia i nanosili ich przekroje na szkice.



Najciekawszym odkryciem tegorocznego sezonu było odsłonięcie rozbudowanych, kamiennych fundamentów, na których opierają się przypory prezbiterium kościoła. Ich stopa, czyli dolna krawędź, sięga aż czterech metrów pod obecną powierzchnię ziemi.



Prof. Krystyna Sulkowska podkreśliła, że odsłonięte fundamenty są zdecydowanie szersze i mają inny kształt niż wzniesione na nich przypory prezbiterium, a to może oznaczać, że obecna świątynia stoi na fundamentach wcześniejszej budowli. Zdaniem profesor trudno przypuszczać, że architekt zmieniał kilka razy projekt już w trakcie jego realizacji, ale obie hipotezy wymagają jeszcze dokładnych badań, m.in. datowania cegieł.



Próbki cegieł z wykopów pobrali pracownicy Wydziału Fizyki UMK. Będą je badać metodą termoluminescencji.



W czasie badań odkryto 39 pochówków na mającym wiele warstw przykościelnym cmentarzu. Znaleziono też sporo fragmentów ceramiki i szkła, bardzo dobrze zachowane drewniane mary zmarłego, kamienną kulę działa z późnego średniowiecza, a także posadzkę ceglaną i osiemnastowieczne kafle piecowe.



Wykopy po zakończonym sezonie zostały zasypane, a otoczenie kościoła przywrócono do poprzedniego stan. Przedtem odbył się uroczysty pochówek ludzkich szczątków odnalezionych w tym i zeszłym roku. (PAP)



rau/ kot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17