Ławeczka upamiętniająca pierwszego rektora UMCS prof. Raabego

Obecny rektor UMCS prof. Andrzej Dąbrowski podkreślił, że ławeczka z prof. Raabe jest wyrazem szacunku i wdzięczności społeczności uczelni dla założyciela uniwersytetu, który był dotychczas postacią rzadko wspominaną.



Dąbrowski przypomniał, że Raabe organizował UMCS w bardzo trudnych warunkach, gdy nie było kadry, budynków ani sprzętu. Raabe przyjechał do Lublina ze Lwowa w sierpniu 1944 r., a już w styczniu 1945 r. odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego. „Bywały w historii uczelni lata lepsze i gorsze, ale myślę, że nasz pierwszy rektor może być dumny z uniwersytetu” – powiedział w piątek prof. Dąbrowski podczas uroczystości odsłonięcia ławeczki.



Historyk z UMCS prof. Janusz Wrona zauważył, że prof. Raabe miał lewicowe poglądy, ale nie był komunistą. Z powodu radykalnych poglądów przed wojną nie dostał katedry na Uniwersytecie Jagiellońskim ani Uniwersytecie Warszawskim, choć był doktorem habilitowanym, specjalistą w zakresie zoologii. Uczył w szkołach średnich, był działaczem PPS.



W 1944 r. Raabe został szefem departamentu szkół wyższych PKWN - nowej władzy, która objęła rządy po wkroczeniu wojsk sowieckich - i otrzymał misję zorganizowania uniwersytetu w Lublinie. Był pierwszym rektorem UMCS, ale tylko jedną kadencję, do 1948 r. Potem został przez władze odsunięty i skazany na zapomnienie.



O odsunięciu prof. Raabego zdecydowały jego działania na uczelni, gdzie dbał o autonomię i popierał profesorów, których ówczesne władze określały jako „reakcyjnych”, a także jego postawa przed wyborami do Sejmu w 1947 r.



„Sprzeciwiał się brutalnej akcji propagandowej, której celem było przygotowanie do fałszerstw wyborczych, solidaryzował się ze studentami, którzy dosyć gremialnie wtedy strajkowali przed wyborami. Ta jego postawa przesądziła o tym, że choć w tych wyborach został posłem do Sejmu Ustawodawczego, to jego rola i pozycja polityczna została ograniczona” – mówił Wrona o prof. Raabem.



Rzeźbę z brązu prof. Raabego, naturalnej wielkości, siedzącego na ławeczce, wykonał Benedykt Popek, artysta z Podkarpacia. Ławeczkę z rzeźbą ustawiono na placu przed rektoratem UMCS, niedaleko pomnika patronki uczelni Marii Curie-Skłodowskiej.



W 1944 r. UMCS miał cztery wydziały: lekarski, przyrodniczy, rolny i weterynaryjny, studia podjęło około 800 osób. Od tego czasu uczelnia wykształciła 180 tys. absolwentów. Wyodrębniły się z niej dwie samodzielne szkoły wyższe: Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. Dziś na 11 wydziałach UMCS kształci się 27 tys. studentów i doktorantów. (PAP)



kop/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17