Ażubalis: Litwa i Polska powinny być dumne ze wspólnej historii

List został wystosowany z okazji przypadającej 19 czerwca 220. rocznicy ustanowienia na mocy Konstytucji 3 maja pierwszego ministerstwa spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Obojga Narodów."Będąc dumnymi z doświadczeń historycznych obu państw, szczególnie powinniśmy się szczycić ze wspólnych więzi historycznych" - czytamy w liście, który został w czwartek zamieszczony na stronie internetowej litewskiego MSZ.W liście Ażubalis przypomniał, że 19 czerwca 1791 r. na mocy Konstytucji 3 maja powołano pierwsze ministerstwo spraw zagranicznych wspólnego państwa. Pierwszym ministrem był Jaochim Litawor Chreptowicz. Jego zadaniem było obserwować reakcje państw europejskich na przyjętą konstytucję i zachodzące wydarzenia.Ażubalis zaznaczył, że nie zważając na fakt, iż "koniec XVIII w. był dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów tragiczny, dostarczył on bezcennych doświadczeń historycznych i wartościowych w kontekście współczesnej polityki zagranicznej lekcji politycznych".Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)aki/ kar/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17