Armatę z XVIII wieku odkryto na budowie metra w Indiach

Podczas prac ziemnych prowadzonych w związku z budową linii metra w Bangalore, stolicy stanu Karnataka w południowej części Indii, odkryto na głębokości 4 metrów pod powierzchnia ziemi dużą armatę z żelaza oraz kulę armatnią.Archeolodzy wezwani na stanowisko ustalili, że armata o długości 3,6 metra została wykonana z żelaza i pochodzi z XVIII wieku, z okresu panowania Sułtana Tipu (1782-1799).Jak poinformował archeolog T. M. Keshava z Inspekcji Archeologicznej Indii, odkryta armata waży ponad tonę, wylot lufy stanowi 3/4 długości całej armaty, zaś waga kuli armatniej wynosi 10 kilogramów.Znalezisko zostanie chemicznie oczyszczone, zakonserwowane i umieszczone prawdopodobnie w jednym z muzeów w Bangalore.Według naukowców, podczas budowy metra w Bangalore można spodziewać się kolejnych znalezisk archeologicznych, gdyż prace budowlane prowadzone są w starej części miasta, gdzie znajduje się letni pałac Sułtana Tipu, zajęty wraz z miastem przez Brytyjczyków w 1791 r. podczas trzeciej wojny z Królestwem Majsur.Sułtan Tipu, zwany też Tygrysem Majsur, był ostatnim władcą Królestwa Majsur istniejącego w okresie ok. 1565-1799 jako niezależne państwo na obszarze dzisiejszego stanu Karnataka. W okresie 1767-1799 r. Królestwo Majsur toczyło z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską cztery wojny ze zmiennym szczęściem dla walczących stron.Czwarta wojna w latach 1798-1799 zakończyła się oblężeniem przez Brytyjczyków twierdzy Srirangapatna i śmiercią Tipu w czasie walki, a obszar Królestwa Majsur zostały włączony do Indii Brytyjskich. (PAP)jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17