Archiwum Państwowe w Krakowie będzie mieć nową siedzibę

Jak poinformował w czwartek rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński, minister zwrócił się już z prośbą do wojewody małopolskiego Jerzego Millera o przekazanie działki pod budowę nowego gmachu archiwum.Minister poprosił, by sprawę tę potraktować priorytetowo - ze względu na planowane uchwalenie przez Radę Ministrów programu wieloletniego modernizacji infrastruktury archiwów państwowych 2012-2016. Dokument ten przewiduje rozpoczęcie prac związanych z budową gmachu dla krakowskiego archiwum w 2013 r.Jednocześnie minister Zdrojewski zapowiedział, że zamierza podkreślić pozycję Archiwum Państwowego w Krakowie. Z chwilą przystąpienia do wzniesienia nowego budynku nada mu rangę instytucji narodowej, co znajdzie wyraz w nowej nazwie: Archiwum Narodowe w Krakowie.Wanda Trojan z biura prasowego wojewody małopolskiego poinformowała PAP, że braną pod uwagę lokalizacją pod inwestycję jest działka przy ulicy Prądnickiej, na tyłach gmachu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Działka ta jest własnością Skarbu Państwa.Zbiory Archiwum Państwowego w Krakowie są uważane za jedne z najcenniejszych w skali Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie są one rozproszone i przechowywane na terenie Krakowa i w Spytkowicach w warunkach, które nie gwarantują w pełni ich bezpieczeństwa, a badacze z całej Europy muszą odwiedzać aż sześć czytelni.Jak się ocenia, do roku 2030 krakowskie archiwum będzie dysponować około 50 kilometrami półek z archiwaliami. (PAP)rgr/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17