Archiwum Akt Nowych otrzyma dokumenty m.in. Konfederacji Narodu

O przekazaniu dokumentacji poinformował PAP Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych. Instytucja ta otrzyma archiwa Biura Historycznego Stowarzyszenia PAX z inicjatywy Koła Żołnierzy Konfederacji Narodu i Uderzeniowych Batalionów Kadrowych.



Zbiory Biura Historycznego Stowarzyszenia PAX (biuro to działało do połowy lat 80.) tworzy ponad 800 jednostek archiwalnych, które podzielono na trzy działy: A – z dokumentacją z okresu od 8 maja 1945 r., B – z dokumentacją od 1 września 1939 do 8 maja 1945 r., C – z dokumentacją od 11 listopada 1919 r. do 1 września 1939 r.



"Najbardziej interesujący jest dział B, na który składają się materiały archiwalne dotyczące Konfederacji Narodu i Uderzeniowych Batalionów Kadrowych" - ocenił w nadesłanym do PAP komunikacie Olczak.



Wśród przekazanych archiwaliów wymienił dokumenty własne Konfederacji Narodu, w tym Komendanta Głównego, Adiutantury, Biura Głównego Komendy, Pionu Uderzeniowego–Komendanta Pionu, Sztabu Głównego i poszczególnych Wydziałów. W zbiorach Archiwum Akt Nowych znajdą się również związane z Konfederacją Narodu dokumenty dowództw dzielnic Polski Centralnej i Wschodniej, Uderzeniowej Grupy Wydzielonej, w tym Grupy Operacyjnej Mazowsze z materiałami jej wydziałów i komend.



Ponadto do państwowych zbiorów trafi dokumentacja Uderzeniowego Batalionu Szturmowego, IV, VIII i VI Uderzeniowego Batalionu Kadrowego, Grupy Podlasie, Sztabu Cywilnego Uderzenia. Istotne - w ocenie Olczaka - są również materiały dotyczące udziału Konfederacji Narodu w Powstaniu Warszawskim, m.in. dotyczące plutonu "Niedźwiedzi" i plutonu "Mieczyków".



W rozmowie z PAP Olczak podkreślił, że Archiwum Akt Nowych nadal poszukuje i czeka na przekazanie innych archiwaliów Konfederacji Narodu i Uderzeniowych Batalionów Kadrowych. Chodzi o archiwa Zygmunta Dziarmagi-Działyńskiego, Zofii Kobylańskiej, Adolfa Gozdawy-Reutta, Zbigniewa Łakińskiego ps. Grodniak, Kazimierza Kobylińskiego ps. Gzik, Jerzego Hagmajera oraz archiwum środowiska Obwodu AK "Sokółka", które zebrał Kazimierz Litwiejka.



Uderzeniowe Bataliony Kadrowe to formacje partyzanckie podporządkowane Konfederacji Narodu walczące w latach 1942–1944, które od 1943 r. podporządkowano Armii Krajowej. W lipcu 1943 r. oddziały Konfederacji Narodu działające na Białostocczyźnie składały się z pięciu Uderzeniowych Batalionów Kadrowych. Dowodzili nimi: Ryszard Reiff ps. Jacek, Stanisław Karolkiewicz ps. Szczęsny, Julian Jagodziński ps. Stefan Pawłowski, Zbigniew Łakiński ps. Grodniak i Zbigniew Czarnocki ps. Czarny. 17 sierpnia 1943 r. oddziały Konfederacji Narodu zostały rozkazem dowódcy AK gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego włączone do Armii Krajowej.



Konfederacja Narodu była to polityczno-wojskowa organizacja konspiracyjna utworzona 28 września 1940 r. w Warszawie. Powstała w wyniku połączenia kilku organizacji konspiracyjnych; w jej skład weszły: Gwardia Obrony Narodowej, Pobudka, Tajna Armia Polska, "Wawel", Znak, Związek Czynu Zbrojnego. Organizacja działała głównie w centralnych i wschodnich regionach Polski. Poza działalnością wojskową prowadziła pracę na polu politycznym i kulturalnym, wydając m.in. czasopisma "Biuletyn Słowiański", "Nowa Polska". Z Konfederacją Narodu związany był miesięcznik literacki "Sztuka i Naród", w którym publikowali wybitni poeci, m.in. Wacław Bojarski, Andrzej Trzebiński i Tadeusz Gajcy. (PAP)



nno/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17