Archeologia eksperymentalna w kaliskim Grodzie Piastów

Celem archeologii eksperymentalnej jest stworzenie materiału porównawczego, który pomaga w interpretowaniu materiału źródłowego, pozyskiwanego w wyniku badań wykopaliskowych. Jej kolebką są kraje anglosaskie.



Archeologia doświadczalna jest najbardziej wiarygodnym narzędziem weryfikującym wiele archeologicznych hipotez - powiedział w czwartek PAP archeolog Leszek Ziąbka. Eksperymenty mogą obejmować swoim zasięgiem np. próby odtworzenia kamiennego narzędzia, glinianego naczynia aż po rekonstrukcje całej wioski czy potężnych fortyfikacji.



Według Ziąbki proces odtwarzania musi się odbywać za pomocą wiernych replik dawnych narządzi i przy wykorzystaniu metod, które były używane w danym okresie. „Nie wystarczy wykonać żelazną siekierkę, która tylko z wyglądu będzie taka sama jak dawna. Trzeba użyć właściwej rudy i technologii właściwej dla danego wieku” – powiedział Ziąbka.



W sobotę i niedzielę na Zawodziu zostaną zaprezentowane dawne techniki wytwarzania krzemiennych narzędzi ze środkowej i młodszej epoki kamienia. Chętni będą mogli także spróbować kuchni średniowiecznych Słowian, zobaczyć jak wytwarza się repliki wczesnośredniowiecznych glinianych naczyń i w jaki sposób można je wypalać w palenisku otwartym. Nie zabraknie widowiskowych walk średniowiecznych wojowników i pokazów tradycyjnych wiejskich zajęć oraz rzemiosła.



Grodzisko na Zawodziu pochodzi z okresu IX-XII wieku. Dzięki środkom UE zrekonstruowano za ok. 6 mln zł m.in. przyziemie kolegiaty, drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.



Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu.



Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie „księciem całej Polski”. Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim. (PAP)



zak/ abr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17