Archeolodzy rozpoczęli badania pozostałości starożytnego miasta Isos w Turcji

Miasto Isos, niegdyś ważny ośrodek handlowy, którego początki sięgają 2500 r. p.n.e., znajdowało się nad brzegiem Morza Śródziemnego w okolicach dzisiejszego miasta Erzin w prowincji Hatay w południowej części Turcji.Jak poinformował Iskender Yonden, gubernator okręgu Erzin, zespół archeologów rozpoczął finansowane przez lokalne władze badania, których celem jest ustalenie położenia budowli starożytnego miasta i ich odsłonięcie w przyszłości.Archeolodzy mają do dyspozycji sprzęt pomiarowy, który ma umożliwić lokalizację i sporządzenie wizualizacji starożytnych struktur ukrytych pod powierzchnią ziemi.Naukowcy kilka miesięcy temu odnaleźli na stanowisku pozostałości starożytnych łaźni i zdobiące je mozaiki.Jak poinformował archeolog Omer Celik, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, znalezisko może wskazywać na istnienie w okolicy innych ukrytych ruin i naukowcom udało się przekonać władze prowincji Hatay i okręgu Erzin do pokrycia kosztów dalszych badań na stanowisku.Archeolodzy są przekonani, że ich badania pozwolą odkryć inne budowle Isos oraz określić rozmiary miasta. (PAP)
jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17