Archeolodzy odsłaniają w Meksyku miasto Majów położone w dżungli

Jak podaje komunikat Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, archeolodzy rozpoczęli usuwanie ziemi i roślinności pokrywającej pozostałości miasta Majów w rejonie Ichkabal na Półwyspie Jukatańskim w Meksyku.Pozostałości starożytnego miasta Majów, którego początki sięgają ok. 250 r. p.n.e., zostały odnalezione w 1995 r. przez mieszkańca okolicy, który wskazał ich położenie meksykańskim archeologom.Na powierzchni nie widać było żadnych szczegółów budowli Majów, gdyż wszystkie pokrywała ziemia i porastająca ją bujna roślinność, tworząc skupisko zalesionych wzgórz i pagórków na stanowisku.Badania archeologiczne przeprowadzone w tym miejscu wykazały, że pod grubą warstwą ziemi znajdują się pozostałości rozległego miasta Majów z okresu preklasycznego, którego budowa rozpoczęła się w ok. 250 r. p.n.e.Największa z piramidalnych budowli na stanowisku Ichkabal ma u podstawy ok. 200 metrów, a jej wysokość wynosi około 45 metrów.Przedstawiciele Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku są przekonani, że odsłonięcie i zbadanie budowli starożytnego miasta w Ichkabal pozwoli na uzyskanie ważnych danych do badań cywilizacji Majów. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17