Archeolodzy odkrywają pozostałości rzymskiego miasta w Bułgarii

Zespół archeologów z Wielkiej Brytanii i Bułgarii prowadzi wykopaliska w ruinach Nicopolis ad Istrum – miasta założonego w okresie 101-106 r. n.e. przez Trajana, cesarza rzymskiego panującego w latach 98-117.Dobrze zachowane pozostałości Nicopolis ad Istrum znajdują się koło wioski Nikjup, położonej w odległości 20 kilometrów na północ od miasta Wielkie Tyrnowo w północnej części Bułgarii.Zespół naukowców podczas tegorocznych prac bada ruiny budowli z czasów panowania cesarza Septymiusza Sewera (193-211 r.), założyciela dynastii Sewerów (193-235 r.).Według ekspertów, budowla ta była świątynią i miejscem kultu poświęconym bogini Cybele, która była czczona jako opiekunka Rzymu do ok. V w. n.e.Jak dotąd archeolodzy odkryli fragmenty płyt, którymi wyłożone były ściany budowli oraz odnaleźli dekoracje jej otworów drzwiowych i okiennych i licznych nisz.Nicopolis ad Istrum było klasycznym rzymskim miastem zbudowanym na planie prostokąta. Podczas wcześniejszych prac archeolodzy odsłonili siatkę ulic, pozostałości forum otoczonego kolumnadą oraz wielu budowli z okresu rzymskiego i wczesnego okresu bizantyjskiego.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17