Archeolodzy odkryli wyposażenie warsztatu antycznego rzemieślnika

Wykopaliskami kieruje prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego„Na polepie, czyli wykonanej z gliny i sieczki podłodze, jednego z domów hellenistycznych z przełomu III i II wieku p.n.e. odkryliśmy, wśród fragmentów wysokiego na ok. 30 cm garnka przykrytego zgrabnie uformowaną pokrywką, różne rodzaje gwoździ wykonanych z brązu” – mówi prof. Dyczek.Są wśród nich gwoździe dochodzące długością do 18 cm. Przedmioty te różnią się również kształtem. Zdaniem archeologów, niektóre służyły do spajania grubych desek drewnianych tworzących obszerne skrzynie, inne do wykonania mebli o bardziej finezyjnych kształtach, jeszcze inne do mocowania skórzanej tapicerki.„Gwoździe nie noszą śladów użycia, a więc najpewniej należały do antycznego stolarza. Znaleziska tego typu choć wydają się nam współcześnie dość banalne, należą jednak do rzadkości. Musimy pamiętać, że w czasach antycznych, szczególnie metale, a wśród nich brąz miały wysoką cenę” – wyjaśnia archeolog.Waga użytego stopu odpowiada 200 monetom iliryjskiego króla Ballaiosa (nieco ponad pół kilograma) odkrytym w zeszłym roku w Risan. Zdaniem prof. Dyczka, do wartości kruszcu należy dodać cenę pracy potrzebnej do wykonania gwoździ przez brązownika.„Nie była to zatem nic nie znacząca suma, toteż oczywiście przy zachowaniu wszelkich proporcji, możemy to odkrycie nazwać +małym skarbem z Risan+” – uważa prof. Dyczek. (PAP)szz/ agt/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17