Archeolodzy odkryli w Portugalii figurki sprzed 4,5 tys. lat

Odkrycia dokonano na neolitycznym stanowisku Perdigoes, położonym koło miejscowości Reguengos de Monsaraz w dystrykcie Evora, w regionie Alentejo w południowo-wschodniej części Portugalii.Jak poinformował archeolog Antoni Valerio, podczas prac wydobyto 20 figurek wykonanych z kości słoniowej, pochodzących z połowy III tysiąclecia p.n.e. To pierwsze znalezisko tego typu w Portugalii.Według A. Valerio, wcześniej podobne artefakty odnaleziono na stanowisku w południowej Hiszpanii.Odkryte w Perdigoes artefakty są prawdopodobnie przedmiotami ofiarnymi, towarzyszącymi szczątkom zmarłych, gdyż zostały odkryte w tej części stanowiska, gdzie w okresie od późnego neolitu do wczesnej epoki brązu poddawano kremacji szczątki zmarłych ludzi.Neolityczny kompleks archeologiczny Perdigoes odkryty w 1996 roku podczas przygotowań do rozbudowy pobliskiej winnicy Esporao jest nadal miejscem intensywnie badanym przez naukowców. (PAP)jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17