Archeolodzy odkryli starożytny cmentarz w Bułgarii

Odkrycia dokonali archeolodzy w pobliżu miejscowości Marten w obwodzie Ruse, podczas badań terenu na trasie planowanej budowy gazociągu między Bułgarią i Rumunią.Na starożytnym cmentarzysku odkrytym przez archeologa Dejana Dragojewa z Muzeum Archeologicznego w Ruse znajduje się ponad 100 miejsc pochówku, z których najstarsze trackie groby pochodzą z V w. p.n.e., zaś najmłodsze z czasów pierwszego carstwa bułgarskiego (681-1018 r. n.e.).Zdaniem naukowców, niektóre groby zawierają ślady niezwykłych rytuałów pogrzebowych, jak np. grób wojownika z odciętą głową, która została złożona w grobie na podbrzuszu ciała, czy też groby ludzi pochowanych wraz ze swoimi psami.Niektóre z czaszek ludzi pochowanych na odkrytym cmentarzu są zniekształcone, prawdopodobnie w wyniku ciasnego owijania w dzieciństwie głowy taśmą, co było częstą praktyką wśród członków elity w czasach pierwszego carstwa w Bułgarii.Wśród znalezisk na stanowisku znajdują się też pozostałości drewnianych trumien, wyroby z ceramiki i szkła z czasów rzymskich oraz złota i srebrna biżuteria.Kości wydobyte z grobów zostały przekazane do dalszych badań w laboratoriach Bułgarskiej Akademii Nauk. (PAP)jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17