Archeolodzy badają pozostałości najstarszego domostwa na Islandii

Pierwsze w tym roku prace wykopaliskowe na Islandii rozpoczęły się w poniedziałek na stanowisku w miejscowości Hafnir na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej części wyspy, gdzie prowadzone są z przerwami od 2003 roku badania śladów osadnictwa z późnej epoki żelaza.W ubiegłym roku naukowcy odnaleźli pozostałości domostwa sprzed ok. 800 lat, na obszarze nazwanym Vogur.Jak poinformował archeolog Bjarni F. Einarsson, badania metodą węgla aktywnego próbek pobranych ze stanowiska wykazały, że odkryta chata pochodzi z okresu 770-880 r. n.e.Najstarsze ślady osadnictwa odkryte wcześniej na Islandii pochodzą z 847 r. n.e., więc nowe odkrycie wzbudziło zrozumiałe zainteresowanie naukowców.W trakcie bieżących wykopalisk archeolodzy zakończą badania pozostałości odkrytego domostwa oraz przeszukają najbliższą okolicę w nadziei na odnalezienie innych śladów osadnictwa z tego samego okresu. (PAP)jot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17