Amulet Gotów z IV wieku odnaleziono w Bułgarii

Odkrycia dokonano na stanowisku Perperikon koło miasta Kyrdżali.Jak poinformował prof. Mikołaj Owczarow, kierujący pracami zespołu archeologów, amulet prawdopodobnie należał do wojownika uczestniczącego w zdobyciu skalnego miasta Perperikon podczas najazdu Gotów w IV wieku.Amulet ze znakiem swastyki poświęcony był Odynowi - najwyższemu z bogów nordyckich – czczonemu także przez Gotów i inne plemiona germańskie.Według prof. Owczarowa, druga połowa IV wieku była dramatycznym okresem w historii Perperikon, kiedy Goci po pokonaniu armii rzymskiej i zabiciu cesarza Walensa w bitwie pod Edirne (dawniej Adrianopol) w 378 r. najechali Półwysep Bałkański, a podczas tego najazdu zajęli i spalili Perperikon.Odnaleziony amulet jest jednym z pierwszych znalezisk zespołu naukowców podczas bieżącego sezonu prac wykopaliskowych prowadzonych we wschodniej części stanowiska Perperikon.Zespół archeologów pod kierunkiem prof. Owczarowa już od dwunastu lat prowadzi prace badawcze w ruinach skalnego miasta Perperikon w Rodopach Wschodnich, gdzie pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 7000 lat. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17