Amerykańskie odznaczenia dla polskich żołnierzy

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podkreślił w trakcie uroczystości, że współpraca polsko-amerykańska to nie tylko maszyny, takie jak ostatni przekazany przez USA samolot C-130E Hercules przyjęty w środę na wyposażenie polskiego lotnictwa, lecz przede wszystkim współpracujący ze sobą ludzie.Wśród 16 oficerów i podoficerów uhonorowanych w czwartek przez Amerykanów, medale najwyższej rangi otrzymali dwaj generałowie brygady - Ryszard Wiśniewski odznaczony Legią Zasługi (Legion of Merit) oraz Krzysztof Górecki uhonorowany Brązową Gwiazdą (Bronze Star Medal). Obaj zajmowali się szkoleniem oddziałów armii afgańskiej. W Afganistanie służyli również pozostali odznaczeni w czwartek Polacy. Feinstein podkreślił, że medale przyznano na wniosek dowódców armii amerykańskiej lub NATO-wskiej misji ISAF.Podczas czwartkowej uroczystości uhonorowano też uczestnika wojny obronnej 1939 r. mjr. Mariana Michniewicza. Weteran, który w marcu skończył 99 lat, odebrał od ambasadora flagę amerykańską, która powiewała nad Kapitolem, siedzibą Kongresu USA.Michniewicz służył w 5. pułku ułanów, który podczas wojny wchodził w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Jego oddział m.in. na początku września 1939 r. wkroczył na teren Prus Wschodnich, a miesiąc później wziął udział w bitwie pod Kockiem. Po jej zakończeniu Michniewicz trafił do niewoli. Po wojnie napisał kilka książek o historii 5. pułku ułanów i II wojnie światowej. Był też odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Walecznych. (PAP)ral/ as/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17