Amerykańskie muzeum oddało Turcji posąg sprzed 1800 lat

Decyzja władz amerykańskiego muzeum o zwrocie Turcji górnej połowy rzymskiego posągu z ok. II wieku, przedstawiającego postać „utrudzonego” Heraklesa, zakończyła ponad 20-letni spór z rządem Turcji o prawo własności rzeźby.Górna połowa posągu znajdowała się w posiadaniu Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie od 1982 roku, podczas gdy pozostała część rzeźby znajdowała się w Turcji, w Muzeum Archeologicznym w Antalyi.Posąg odkryta w 1980 roku na stanowisku archeologicznym koło Perge – starożytnego miasta, którego pozostałości znajdują się 15 kilometrów na wschód od miasta Antalya w południowo-zachodniej Turcji.Według przedstawicieli muzeum, starożytna rzeźba została nabyta przez Muzeum w Bostonie w dobrej wierze bez świadomości, że legalność jej wywozu z Turcji może zostać zakwestionowana.Zdaniem ekspertów, po przeprowadzeniu szczegółowych badań okazało się, że górna część posągu została skradziona ze stanowiska archeologicznego w Turcji i decyzja o oddaniu jej tureckim władzom jest właściwa. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    Skoro jest polityczny klimat i tzw. wola polityczna (jedno z najśmieszniejszych pojęć na swiecie...:) ) to warto może wystąpić w imieniu Skarbu Państwa o zwrot (z odsetkami...) kwot jakie nasz Naczenik T. Kościuszko swego czasu pożyczył państwu amerykańskiemu... PozdrawiamNajświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17