Zygmunt i Wanda Szadkowscy spoczęli w Panteonie Wielkich Polaków
Poprzedzającą złożenie prochów mszę pogrzebową odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który powiedział, że Szadkowscy mogą być wzorem miłości do ojczyzny.
"Otrzymujemy kolejny wzór do naśladowania w drodze miłości ojczyzny. Oni potrafili to czynić w o wiele trudniejszych momentach i czasach i są dla nas przykładami, jak kochać Polskę, jak Polsce służyć, jak dla Polski pracować" - powiedział.
Zaznaczył, że Szadkowscy byli "dobrym, świętym małżeństwem, wspomagającym się w każdej sytuacji".
List do uczestników uroczystości skierował prezydent Bronisław Komorowski. Napisał w nim m.in., że Szadkowski "całe swoje życie oddał w służbę Rzeczypospolitej i rodakom".
"W każdą ze spraw, w które się zaangażował, Zygmunt Szadkowski wkładał całe serce. Wszystko bowiem czynił z myślą o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, które kiedyś będzie mogło się odrodzić na powrót w wolnej ojczyźnie. (...) We wszystkich tych dziełach wspierała go niestrudzenie jego ukochana małżonka" - napisał prezydent.
Komorowski przypomniał, że w 1990 r. Szadkowski stanął na czele delegacji, która przygotowała przekazanie insygniów prezydenckich z Londynu do Warszawy.
W uroczystości wzięli udział m.in. syn i córka Szadkowskich, Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, a także politycy, m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).
Był to ponowny pochówek Szadkowskich, ich prochy zostały przeniesione z cmentarza parafialnego w pruszkowskim Żbikowie.
Zygmunt Szadkowski urodził się 5 stycznia 1912 r. w Warszawie. Był absolwentem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1938 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej na Łotwie. W listopadzie 1939 r. został zaprzysiężony do Związku Walki Zbrojnej. Oddelegowany przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego jako emisariusz rządu do tworzenia dróg przerzutowych z Rumunii do kraju i na Bliski Wschód, za co został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.
Od 4 czerwca 1940 r. był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Brał udział w obronie Tobruku i w walkach o Gazalę. Za kampanię libijską odznaczony Krzyżem Walecznych.
Z harcerstwem, do którego wstąpił w 1919 r., związany był do końca życia. W czasie II wojny światowej był komendantem ZHP na Wschodzie, na indywidualny rozkaz Naczelnego Wodza, gen. Kazimierza Sosnkowskiego tworzył kursy instruktorów harcerskich w Isfahanie. Przewodniczącym ZHP z siedzibą w Londynie był do 1967 r. Za działalność harcerską odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Po zakończeniu wojny przebywał we Włoszech i Palestynie, w 1947 r. osiadł w Londynie. Od początku pracował w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów, pełniąc przez wiele lat funkcję prezesa Światowej Federacji oraz oddziału w Wielkiej Brytanii, za co został odznaczony Komandorią Orderu Odrodzenia Polski.
Trzykrotnie był ministrem w rządach emigracyjnych. Był członkiem Komitetu Obrony Imienia Polskiego, Członkiem Rady Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej, działał w Komitecie Opieki nad Cmentarzami Wojennymi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Był członek Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego, odsłoniętego w Londynie w 1976 r.
Przewodniczącym Rady Narodowej RP, czyli marszałkiem polskiego parlamentu na uchodźstwie, Szadkowski był przez trzy kadencje, aż do jej rozwiązania w grudniu 1991 r. Przewodniczył delegacji negocjatorów przekazania insygniów władzy z Londynu do Polski w 1990 r. Za swą działalność w Radzie Narodowej RP został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł w Londynie 5 września 1995 r.
Wanda Szadkowska z d. Malinowska urodziła się 23 sierpnia 1912 r. w Łapach. Towarzyszką życia Zygmunta Szadkowskiego była przez 60 lat. Zmarła 5 listopada 1999 r. w Londynie. (PAP)
mca/ bk/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17