Zwiastun Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Wystawa "Gwoździec Re!konstrukcja. Zwiastun Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich” w Arkadach Kubickiego to pierwsza odsłona wystawy powstającego w stolicy Muzeum Historii Żydów Polskich.
Prezentowany jest procesu odtworzenia dachu i dekoracyjnego sklepienia synagogi w Gwoźdźcu. Można zapoznać się z poszczególnymi etapami prowadzonych prac i międzynarodową grupą zaangażowanych w nie twórców.
Zaplanowano również cykl wydarzeń towarzyszących wystawie w Arkadach Kubickiego. "Sefer Jecira" to spotkania-opowieści o świętach żydowskich. 21 lipca odbędą się spotkania dla dzieci i rodziców, dzień później - opowieści dla młodzieży i dorosłych.
Na opowieści związane z cyklem świąt żydowskich zaprasza „Grupa Studnia O.”, której członkowie w nawiązaniu do wystawy będą opowiadać m.in. o znakach zodiaku, które symbolizowały niebo i zarazem 12 plemion Izraela. Ich nazwy pojawiły się w jednym z najstarszych tekstów mistycznych - Sefer Jecira. Znaki zodiaku przywołają opowieści zaczerpnięte z literatury i wspomnień, a także przedwojennej prasy, m.in. z opowiadań Isaaca Singera i "Małego Przeglądu” – założonej przez Janusza Korczaka pierwszej na świecie gazety redagowanej przez dzieci.
Drugi cykl to "Zodiak po żydowsku". 24 lipca odbędą się warsztaty dla grup zorganizowanych w ramach „Lata w mieście”, a 29 lipca - dla dzieci i rodziców. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać odpowiedzi na pytania jak wygląda zodiak po żydowsku i jakie inne zdobienia można spotkać w synagogach.
Warsztaty, na których rekonstruowane będą polichromie ze sklepienia nieistniejącej już synagogi w Gwoźdźcu, rozpoczęły się w poniedziałek w Szczebrzeszynie (Lubelskie) - są częścią międzynarodowego projektu „Gwoździec Re!konstrukcja”.
Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano na 20 października 2013 r. Wystawa główna muzeum będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.
Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. (PAP)
agz/ ls/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17