Złota amerykańska moneta z XVIII w. sprzedana za ponad 7 mln dolarów

W wypadku dublonu z XVIII w., nieznany jest zarówno sprzedawca, jak i nabywca monety. Sprzedaż unikatu ogłosił serwis Blanchard and Co., jeden największych i najbardziej szanowanych sprzedawców rzadkich monet i metali szlachetnych w Stanach Zjednoczonych.



„Monety Brashera stanowią niezwykle istotny element amerykańskiej historii i numizmatyki. Do naszych czasów zachowało się jedynie 7 egzemplarzy. Były to pierwsze złote monety, przeznaczone do obiegu, które produkowano w kolonialnej Ameryce. Na sześciu z siedmiu monet stempel ten znajduje się na skrzydle orła. Tylko jedna moneta posiada inicjały „EB” wybite na jego piersi” - opisuje Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej.



7,4 mln dolarów, bo za taką sumę sprzedany został unikalny pieniądz, nie jest jednak sumą rekordową. O 200 tys. dolarów więcej zapłacono w 2002 r. za monetę "Double Eagle". Również nabywca tego egzemplarza nie został do dziś ujawniony.



"+Double Eagle+ ma nie mniej ciekawą historię - dodawał Zieliński.



Dyrektor Mennicy Państwowej opisywał, że produkcja tych 20-dolarówek rozpoczęła się w 1907 roku. Sytuacja skomplikowała się w dobie Wielkiego Kryzysu. W 1933 r. ówczesny prezydent USA, Franklin Roosevelt wydał dekret zabraniający obywatelom gromadzenia złota i nakazujący wymianę go na walutę papierową. Całe zarekwirowane złoto miało zostać przetopione na sztabki. Ten los spotkać miał również partię monet Double Eagle z 1933 roku, które nie zdążyły nawet zostać wprowadzone do obiegu. Jednak niektóre sztuki wymknęły się w niejasnych okolicznościach z mennicy. Przez 70 lat Tajne Służby Stanów Zjednoczonych poszukiwały zaginionych monet. W dalszym ciągu nie wiadomo, ile sztuk Double Eagle ocalało.



Twórcą monety był Ephraim Brasher, złotnik i sąsiad George'a Washingtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.



Monety wzorowane były na hiszpańskich złotych dublonach i zawierają dokładnie 26,66 gramów złota. W latach produkcji warte były zaledwie 15 dolarów. Dzisiaj cena rynkowa samego kruszcu wyniosłaby prawie 1500 dolarów za sztukę. (PAP Life)



maz/dki/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17