Zostań archeologiem nie wychodząc z domu

To sen każdego historyka. W 1896 roku dwóch studentów z Oksfordu odkryło w Egipcie stosy starożytnych greckich papirusów. Spędzili blisko 10 lat drobiazgowo przeszukując teren i łącząc ze sobą znalezione fragmenty. „Kopali gołymi rękoma, niekiedy nawet 750 metrów w głąb ziemi. Zdarzało się, że za znalezione fragmenty płacili miejscowym” – mówi dr Chris Lintott, który przewodniczy uczelnianemu projektowi. „Musieli chronić zdobycze przed ludźmi, którzy chcieli wykorzystać papirus na kompostownik” – tłumaczy.



Po 10 latach znalezisko trafiło na uniwersytet. Od tego czasu naukowcy zdołali przetłumaczyć jednak tylko niewielką jego część. By przyspieszyć prace, postanowili zachęcić ludzi z zacięciem do główkowania do pomocy w odcyfrowywaniu tekstów. „Przez 100 lat przetłumaczyliśmy zaledwie 2 proc. całości i w końcu zdecydowaliśmy, że potrzebujemy pomocy” – tłumaczy dr Lintott.



Na stronie projektu Ancient Lives jego twórcy zamieścili setki tysięcy zdjęć fragmentów papirusów. Pod nimi znajduje się podgląd alfabetu greckiego. Osoba odczytująca tekst będzie porównywać znaki greki z papirusa z tymi w tabelce. System sam połączy je w słowa i doda do bazy już zidentyfikowanych pojedynczych słów i większych fragmentów tekstu.



„Zaprojektowaliśmy tę stronę tak, by nad papirusami mogli pracować ludzie nie znający greki. Będą po kolei identyfikować litery, a komputer sam zaproponuje słowo” – mówi dr Linott.



By zmniejszyć ryzyko błędu, ten sam fragment zbada od 3 do 5 osób.



Naukowcy mówią, że wiele z tekstów to bardzo cenne znaleziska. Podejrzewają, że jedno z nich to fragment „zagubionej ewangelii”. Jest też wiele prywatnych dokumentów, m.in. list 14-letniego chłopca, w którym grozi, że jeżeli ojciec nie pozwoli mu na wycieczkę do Aleksandrii, ten nie będzie jeść ani pić. „To pokazuje, że nastolatkowie nie zmieniają się” – śmieje się dr Lintott. Wśród odkrytych tekstów są też dzieła literackie: listy Epikura, dialogi Platona i sztuka Eurypidesa. Jak podkreślają naukowcy, wszystkie one znacznie przybliżą nam życie w Egipcie za czasów, gdy pozostawał pod kontrolą Greków, a potem Rzymian.



„Odnajdywanie nowych tekstów jest zawsze podniecające” – mówi papirolog, dr James Brusuelas. „Świadomość, że czytam fragment literatury czy prywatny list, którego oko ludzkie nie widziało przez ponad 1000 lat niezwykle ekscytuje”. „Za to kocham papirologię” – dodaje. (Pap Life)



Fragmenty starożytnych papirusów czekające na tłumaczenie można znaleźć na stronie http://ancientlives.org/.



ami/ dki/



(Daily Mail)




Dyskusja na dany temat:


  • IjonTihy napisał:

    Idea, którą nauki ścisłe zaadaptowały już dawno - badania przy użyciu tysięcy indywidualnych komputerów...

  • Indiana Jones napisał:

    [quote:ae6703a9c8="IOH BOT"]?Kopali gołymi rękoma, niekiedy nawet 750 metrów w głąb ziemi.[/quote:ae6703a9c8] hmm.... na pewno 750 metrów? :wink: :mrgreen:

  • daro napisał:

    [quote:6b5313b518="Indiana Jones"][quote:6b5313b518="IOH BOT"]?Kopali gołymi rękoma, niekiedy nawet 750 metrów w głąb ziemi.[/quote:6b5313b518] hmm.... na pewno 750 metrów? :wink: :mrgreen:[/quote:6b5313b518] Dla dobra nauki - Fsystko :twisted:



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a