Zoni Weisz: fala antysemityzmu i antycyganizmu zalewa Europę

„Musimy być czujni. Fala antysemityzmu i antycyganizmu zalewa kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Sytuacja na Węgrzech jest poważna. Żydzi, Romowie i Sinti są tam prześladowani, napadani, a nawet mordowani przez skrajnie prawicowych ekstremistów. Historia się powtarza. (…) Znów na drzwiach niektórych kawiarni i restauracji wywiesza się tabliczki +Cyganom wstęp wzbroniony+. Te kraje są częścią wspólnoty europejskiej. Nazywają się cywilizowanymi. Cywilizacja oznacza jednak także szacunek dla każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia czy religii” – mówił Weisz.



Rom powiedział też, że zagłada Sinti i Romów jest ciągle „zapomnianym Holokaustem”. „Media wydają się omijać ten temat. Zastanawiam się, dlaczego tak jest? Czy liczą się liczby, czy cierpienie poszczególnych osób? Pół miliona Sinti i Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci – zamordowano (…). Świat nie wyciągnął z tego żadnych, albo prawie żadnych, wniosków. Dlatego musimy ciągle przypominać prawdę o Holokauście. Nasze głosy muszą zostać usłyszane!” – mówił.



Zoni Weisz powiedział o sobie, że żyje „w pożyczonym czasie”. Zbiegł z cygańskiego transportu, wywożącego Romów z obozu Westerbork na terenie okupowanej Holandii do Auschwitz. W obozie zginęła jego matka a także siostry i brat. Ojciec i męscy członkowie rodziny byli więzieni w niemieckich obozach Auschwitz II-Birkenau i Buchenwald. (PAP)



szf/ abe/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a