"Znicze pamięci" w hołdzie Polakom zamordowanym przez hitlerowców

„Zapal znicz pamięci” - to przedsięwzięcie prowadzone od czterech lat przez Polskie Radio Merkury Poznań. W tym roku przyłączyły się do niego także rozgłośnie regionalne z Bydgoszczy, Łodzi, Katowic i Gdańska. Współorganizatorami akcji są piony edukacyjne IPN w tych miastach.



Jak powiedziała w niedzielę PAP dziennikarka Radia Merkury Anna Gruszecka, pomysłodawczyni i współorganizatorka akcji, dzieje osób mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy nie istniały dotąd należycie w wyobraźni i pamięci zbiorowej Polaków.



„Akcja niezwykle się rozwinęła, przebiła się już do świadomości Wielkopolan. Widać, że ludziom tutaj mieszkającym zależy na tym, aby historia rodzinna i lokalna stała się wreszcie częścią historii przekazywanej w mediach i podręcznikach” – powiedziała Gruszecka.



„Ziemie wcielone do III Rzeszy zasługują na szczególną uwagę (...). Wypędzenia i egzekucje, konfiskata mienia, praca ponad siły i terror były codziennością Polaków mieszkających na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej, ciechanowskiej i Wielkopolsce” – dodała.



Jak podkreśliła, upamiętnienie nie powiodłoby się bez zaangażowania rozgłośni regionalnych oraz IPN.



Anna Gruszecka stwierdziła, że akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, będzie kontynuowana i rozwijana w kolejnych latach.



„Ona ma szczególny wymiar dla krewnych pomordowanych ofiar, którzy mogą dziś przypomnieć o swoich najbliższych. Biorą w niej udział także świadkowie - przychodzą na miejsca pamięci, wspominają, co się zdarzyło i są +żywą lekcją historii+ dla młodszych. Do akcji włączyli się też regionaliści” – powiedziała.



W tym roku w akcji zapalania zniczy uczestniczyli m.in. rowerzyści i motocykliści, którzy w trakcie zorganizowanych rajdów odwiedzali miejsca pamięci, a także uczniowie szkół, harcerze i członkowie organizacji społecznych.



Na antenie Radia Merkury przez wiele dni przed akcją przypominane były losy ludzi z całego regionu, którzy w czasie wojny stracili życie.



Dzień akcji nawiązuje do rocznic 20, 21 i 23 października 1939 r., kiedy to w 14 miastach Wielkopolski, w publicznych egzekucjach, zamordowano prawie 300 osób. Egzekucje te były częścią hitlerowskiej operacji "Tannenberg", której celem była likwidacja polskiej inteligencji.



Celem polityki Niemców podczas okupacji w Wielkopolsce, na Śląsku, Pomorzu, Kujawach, północnej części Mazowsza – czyli na ziemiach włączonych do III Rzeszy – była likwidacja polskich elit i warstw przywódczych. Służyły temu przygotowane listy proskrypcyjne, na których znaleźli się ludzie będący najbardziej aktywnymi obywatelami, dobrze wypełniającymi swoje obowiązki zawodowe i uczestniczącymi w życiu społecznym. (PAP)



rpo/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17