Znalezisko w Edynburgu to najstarsze ludzkie siedlisko w Szkocji

Archeolodzy odkryli prehistoryczne siedlisko w 2011 roku podczas badania terenu przed budową drogi w Queensferry, miejscowości znajdującej się obecnie w obrębie Edynburga, koło budynku Inchgarvie House nad zatoką Forth.



Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że odkryte domostwo pochodzi z okresu mezolitu, a datowanie próbek wskazało na ich pochodzenie z ok. 8420 r. p.n.e.



Jak poinformował Edward Bailey z firmy Headland Archaeology, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, odkrycie mezolitycznego ludzkiego siedliska umożliwiło przeprowadzenie unikalnych badań których celem było ustalenie, jak mogli żyć prehistoryczni mieszkańcy tej okolicy.



Archeolodzy odsłonili na stanowisku owalne wgłębienie w ziemi o rozpiętości prawie 7 metrów z licznymi dołkami na obrzeżach, służącymi do posadowienia drewnianych tyczek wzmacniających ściany domostwa oraz jego dach, które pokryte były prawdopodobnie darnią.



W obrębie domostwa naukowcy zlokalizowali kilka palenisk, odkryli też ponad 1000 krzemiennych artefaktów, które mogły służyć jako narzędzia oraz groty strzał.



Wśród znalezisk znajduje się też duża ilość zwęglonych łupin orzechów laskowych, które prawdopodobnie były ważnym źródłem pożywienia dla mieszkańców domostwa.



Według archeologa Roda McCullagha z organizacji Historyczna Szkocja, odkrycie na stanowisku w Queensferry pozwala poszerzyć niewielką listę znanych siedzib ludzkich, wzniesionych przez pierwszych mieszkańców dzisiejszej Szkocji po ostatnim zlodowaceniu, które zakończyło się na tych terenach około 10 tysięcy lat temu.



Wyniki datowania próbek metodą węgla aktywnego wskazują, że odkryte domostwo jest najstarszym jak dotąd znaleziskiem tego rodzaju w Szkocji. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17