Znaleziska na stanowisku archeologicznym w południowej Anglii

Odkrycia dokonał zespół badawczy złożony z naukowców i studentów Open University z siedzibą w Milton Keynes w Anglii, prowadzący wykopaliska w forcie noszącym nazwę Obóz Wespazjana z epoki żelaza koło Amesbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii, w odległości około 3 kilometrów od słynnego stanowiska archeologicznego Stonehenge.



Podczas prac wykopaliskowych w północno-wschodniej części fortu archeolodzy dokopali się do łożyska pradawnego strumienia i odnaleźli rozmaite przedmioty z różnych okresów oraz kości zwierząt.



Wśród znalezisk znajdują się dwie wyrzeźbione figurki przedstawiające kaczki, pochodzące z ok. 700 r. p.n.e., będące pierwszymi znaleziskami tego rodzaju na terenie Wielkiej Brytanii. W epoce brązu rzeźbione figurki zwierząt wrzucane były do wody jako dary ofiarne.



Odnaleziono też rytualny sztylet z ok. 1400 r. p.n.e., a najstarszym znaleziskiem na stanowisku okazał się ząb tura pochodzący - jak wykazało datowanie metodą węgla aktywnego – z ok. 6250 r. p.n.e.



Ząb został odkryty w dole zawierającym kości około 200 zwierząt, a w pobliżu odsłonięto pozostałości wielkiego paleniska. Zdaniem ekspertów mogą to być pozostałości po wielkiej uczcie w okresie mezolitu, w której mogło brać udział wielu ludzi.



Nawet jeśli ząb pochodzi z tura ubitego i zjedzonego w tym miejscu najdawniej, to zdarzyło się to około 3000 lat przed tym, jak ludzie rozpoczęli wznoszenie megalitycznej budowli w pobliskim Stonehenge.



Archeolodzy odkryli również dużą ilość obrobionych ludzką ręką kawałków krzemienia oraz kamiennych narzędzi.



Według Dawida Jacquesa, kierującego pracami wykopaliskowymi, znaleziska na stanowisku świadczą o tym, że okolice Stonehenge miały dla ludzi wielkie znaczenie nawet kilka tysięcy lat przed wzniesieniem słynnej megalitycznej budowli. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17