Zmiany w krypcie księcia Jeremiego Wiśniowieckiego

Jak poinformował we wtorek PAP superior świętokrzyskiego klasztoru oo. oblatów o. Zygfryd Wiecha, strój, który zasłonił okrywający dotychczas mumię całun, był kostiumem odtwórcy roli księcia w filmie „Ogniem i mieczem” w reż. Jerzego Hoffmana.



Uzupełniony został również wystrój krypty, w której spoczywa Jeremi Wiśniowiecki; umieszczono w niej kartusz z herbem, kopie husarskie z proporcami oraz chorągiew.



„Wszystkie dokonane zmiany poszerzają sztafaż, przybliżający epokę i postać Jeremiego Wiśniowieckiego. Było to zaplanowane jeszcze w 2007 roku, przed przeniesieniem trumny z doczesnymi szczątkami księcia z przykościelnej kaplicy Oleśnickich do podziemia świątyni" – zaznaczył duchowny.



W udostępnionej do zwiedzania krypcie, oprócz sarkofagu księcia oraz trumien z ciałami benedyktynów - dawnych gospodarzy klasztoru, można zobaczyć m.in. reprodukcje obrazów: "Bitwy pod Beresteczkiem" Franciszka Smuglewicza i portretu księcia Jeremiego z galerii Korybutów, a także militaria z epoki.



Otwarta w 2007 roku kościelna krypta grobowa na Świętym Krzyżu była niedostępna od 1806 roku, kiedy zamknięto ją po pożarze świątyni. Kaplica Zofii i Mikołaja Oleśnickich, w której spoczywał wcześniej także Jeremi Wiśniowiecki, jest teraz wyłącznie kryptą grobową fundatorów i miejscem adoracji relikwii Krzyża Świętego.



Uwieczniony w sienkiewiczowskiej "Trylogii" książę Jeremi Wiśniowiecki (ur. 1612 r.) wsławił się w wojnie z Kozakami. Po zwycięskiej bitwie pod Beresteczkiem uległ zarazie, która zapanowała w wojsku - zmarł w sierpniu 1651 r. w Pawłoczy. W testamencie polecił, aby ciało jego "w wiszniowieckim, nowo wymurowanym kościele miało swoje depozytorium". Jednak do pogrzebu w Wiśniowcu nie doszło. Gdy wojna się rozprzestrzeniła i Kozacy zbliżali się do Sokala, tymczasowo złożone tam zwłoki księcia przewieziono we wrześniu 1653 r. na Święty Krzyż i pochowano w grobowcu krewnych - Oleśnickich.



Pobenedyktyńskie opactwo na Świętym Krzyżu obchodziło w 2006 roku 1000-lecie tradycji monastycznej. Od 75 lat gospodarzami klasztoru i kustoszami sanktuarium są oo. oblaci.(PAP)



mch/ hes/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a