Zmarł dziennikarz i animator kultury Władysław Ogrodziński

Władysław Ogrodziński uznawany był w Olsztynie i regionie za "człowieka-instytucję", z jego zdaniem przez lata liczyło się szerokie grono artystów, dziennikarzy, historyków.



Ogrodziński urodził się 2 czerwca 1918 r. w miejscowości Dolina na Pokuciu (w województwie stanisławowskim, obecnie Rosja), w 1935 roku, rozpoczął pracę jako bibliotekarz w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Podczas wojny pracował jako robotnik w Zakładach Sodowych „Solvay” w Krakowie. W roku 1943 został aresztowany i osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.



W 1951 r. skończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i został asystentem w krakowskiej PAN.



Jako eseista i reportażysta debiutował w 1946 roku na łamach "Odry" pod pseudonimem Stefan Sulima.



W 1957 roku przeprowadził się do Olsztyna, gdzie poświęcił się pracy naukowej i literackiej, głównie badając kulturę i dzieje Warmii i Mazur. W latach 1960-1962 był dyrektorem programowym SSK "Pojezierze", zaś w latach 1965-1967 dyrektorem Biura Stowarzyszenia "Pojezierze". W latach 1970-1983 pełnił funkcję sekretarza generalnego Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz redaktorem naczelnym "Rocznika Olsztyńskiego".



Ogrodziński był autorem licznych zbiorów reportaży, esejów, antologii, są wśród nich m.in. "Ziemia odnalezionych przeznaczeń", "W cieniu samotnych wież", "Krajobraz z tarniną", "Ulica zwana Bystrą", "Gietrzwałd. Zapomniane sanktuarium na Ziemiach Odzyskanych", "Miecze jak pochodnie. Grunwald w publicystyce i literaturze", "Szkice warmińskie", "Piękna Nieznajoma", "Pochwała Lidzbarka". Był honorowym obywatelem Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego, laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. otrzymał tytuł członka honorowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.



Do ostatnich lat życia był czynnym naukowcem i pisarzem. (PAP)



jwo/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17