Zdrojewski: otwarcie Muzeum Domu Jana Pawła II - 18 maja 2013 r.

Okazją do zaprezentowania zaawansowania prac w muzeum były przypadające w piątek 92. urodziny Jana Pawła II. W czerwcu w wadowickim muzeum zakończą się prace budowlane. Krótko po nich rozpocznie się montaż nowej ekspozycji.



Minister Zdrojewski powiedział, że tworzeniu nowej placówki w Wadowicach przyświecało kilka celów. Ważne było m.in., aby zbudować instytucję, która będzie miała zapewnione stałe finansowanie. Ważna była przebudowa, w której skumulowało się kilka trudnych wyzwań, m.in. potrzeba zachowania oryginalnego podziału części będącej rzeczywistym domem Wojtyłów, a także poprawa strony komunikacyjnej, co może doprowadzić do potrojenia liczby zwiedzających.



Kardynał Stanisław Dziwisz, zwiedzając muzeum, był zadowolony, że „część, w której mieszkał Karol Wojtyła z rodzicami, a potem ojcem, została zachowana w stanie pierwotnym, a druga - uzupełniająca - pokazuje całe dzieło Jana Pawła II".



Dyrektor Muzeum ks. Paweł Danek powiedział, że wśród pamiątek po Karolu Wojtyle w ekspozycji znajdą się m.in. jego obraz - pamiątka pierwszej komunii i pierwszy szkaplerz. Wśród eksponatów znajdzie się także replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra. Dyrektor włoskiej firmy Domus Dei siostra Maria Rosalia Rossetti powiedziała, że świadomość, iż ich dzieło trafiło do rodzinnego miasta papieża jest ogromnym przeżyciem. „Czuję jakbym część Watykanu przekazywała do Wadowic" – powiedziała.



W muzeum znajdzie się także ziemia z różnych miejsc na świecie, do których pielgrzymował bł. Jan Paweł II. Rektor Sanktuarium w Fatimie Carlos Manuel Pedrosa Cabecinhas powiedział, że „to niesamowity przywilej być dziś w Wadowicach, tym bardziej, że kawałek Fatimy już tu jest”. „Uważamy papieża Jana Pawła II za papieża Fatimy, dlatego czujemy się zobligowani tu być. Wcześniej nie było więzi między Wadowicami a Fatimą. Jestem szczęśliwy, że teraz będzie się pogłębiała” - dodał.



Przebudowa muzeum rozpoczęła się w 2010 roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.



Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego.



Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. W pierwszym kwartale bieżącego roku wystawę odwiedziło blisko 20 tysięcy turystów, w tym ponad 6 tysięcy z zagranicy. W piątek na jeden dzień ustawiona została tam także woskowa postać bł. Jana Pawła II z berlińskiego Gabinetu Figur Woskowych Madame Tissauds.



Na wadowickim rynku z okazji urodzin bł. Jana Pawła II podzielono wśród uczestników olbrzymi tort. „Jan Paweł II niejako na nowo się rodzi, w związku z tym jest ten wielki tort” – mówił kardynał Dziwisz.



Kulminacją piątkowych uroczystości w Wadowicach będzie msza święta, którą odprawi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Bezpośrednio przed nią przekaże władzom Wadowic watykański dekret wyrażający zgodę na objęcie patronatu bł. Jana Pawła II nad rodzinnym miastem.



Msza święta zgromadzi setki uczniów ze szkół, których patronem jest poprzedni papież. Od wielu lat przyjeżdżają do Wadowic właśnie w dniu urodzin Karola Wojtyły, by się wspólnie bawić, śpiewać i modlić.



Po południu, w hołdzie poprzedniemu papieżowi, na rynku odbędzie się koncert połączonych orkiestr dętych. (PAP)



szf/ mlu/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a