Zdrojewski o Muzeum Historii Polski: czekam na pieniądze z UE

Minister kultury Bogdan Zdrojewski otworzył w czwartek organizowaną przez Muzeum Historii Polski konferencję "Polskie muzea historyczne w kontekście europejskim".



W rozmowie z PAP minister ocenił, że powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski jest na tyle ważną instytucją, że jego gmach powinien w Warszawie powstać.



"Dla mnie najważniejsze jest to, że muzeum jest dobrze zaprojektowane - jeżeli chodzi o koncepcję gmachu. Ma również dobrą propozycję wystawy stałej; jesteśmy już po konkursie na jej projekt. Czas nie jest więc marnowany. Jesteśmy przygotowani do inwestycji od strony merytorycznej, ale to czego brakuje w tej chwili to gwarancja finansowa" - powiedział Zdrojewski.



W konkursie architektonicznym na projekt budynku Muzeum Historii Polski w 2009 roku zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Kontrakt z architektem Bohdanem Paczowskim, pozwalający na przygotowanie projektu wykonawczego budynku, nie został jednak do tej pory podpisany.



Minister kultury tłumaczył, że umowę taką może podpisać tylko wtedy, jeśli będzie miał "gwarancję na pozyskanie środków europejskich na to przedsięwzięcie w następnej perspektywie finansowej 2014-20".



Zauważył, że przygotowania budżetu unijnego są już w końcowej fazie. "Powinien być znany na przełomie roku; jeżeli tak się stanie, to będziemy mieć informację czy i w jakiej kwocie polska kultura będzie miała przyznane fundusze unijne na okres 2014-2020. W przyszłym roku będziemy też wiedzieć jakie są warunki i konkretny podział pieniędzy unijnych na określone dziedziny. Teraz Europa stawia przede wszystkim na innowacyjność. Instytucje muzealne będą w związku z tym beneficjentami środków finansowych pod warunkiem, że ich projekty będą rzeczywiście innowacyjne, zakładające wykorzystanie najnowszych środków, technologii" - tłumaczył Zdrojewski.



Zauważył, że choć Muzeum Historii Polski nie ma jeszcze stałej siedziby, nie przeszkadza to tej instytucji w aktywnej działalności. "Ma już w swoim dorobku wystawy, prezentujące fragmenty polskiej historii, bardzo często tej współczesnej, najtrudniejszej do przedstawienia. Muzeum realizuje też programy, będące programami ministra m.in. +Patriotyzm jutra+, programy edukacyjne" - zauważył minister.



Minister mówił też o tymczasowych siedzibach dla instytucji kulturalnych, które - podobnie jak MHP - wybrały projekty gmachów w konkursach architektonicznych, ale do ich realizacji z rozmaitych powodów na razie nie doszło. Przyznał, że myślał o siedzibie zastępczej dla Muzeum Historii Polski, ale nie otrzymał wniosku w tej sprawie. "Jeżeli otrzymałbym wniosek, wraz z propozycją, zostałby on w normalnej procedurze rozpatrzony. (...). Wolałbym się jednak koncentrować na tym dużym projekcie i doprowadzić ten właśnie projekt do pomyślnego finału" - powiedział PAP minister.



Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że muzeum nie zabiega o siedzibę zastępczą, a środki, które ewentualnie byłyby na nią wydane, lepiej jest wykorzystać na przygotowania wykonawczego projektu architektonicznego.



Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Biuro muzeum mieści się w centrum Warszawy. W wyniku rozstrzygniętego w 2009 roku konkursu architektonicznego na projekt budynku zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej wygrała w 2011 roku wspólna praca zespołów WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mostafa i Platige Image Sp. z.o.o. (PAP)



agz/ ls/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a