Zdjęcia z czasów stanu wojennego na wystawie w Poznaniu
Jan Kołodziejski dokumentował wydarzenia stanu wojennego od pierwszych dni po jego ogłoszeniu. Na wystawie prezentowane są fotografie wykonane od grudnia 1981 do 31 sierpnia 1983. Jak powiedział PAP autor zdjęć, w tym czasie posługiwał się prostym aparatem smiena.
"Ten aparat miał tę zaletę, że można było go schować do kieszeni. Widziałem osoby, które próbowały fotografować mając aparat na wierzchu. Kończyło się to dla nich zatrzymaniem, dlatego ja nie pokazywałem się z aparatem. Robiłem zdjęcie, chowałem aparat i szybko zmieniałem miejsce. Mój aparat to była smiena 6 - ponoć z takim samym Gagarin poleciał w kosmos" - powiedział.
Jan Kołodziejski fotografował m.in. demonstracje organizowane w Poznaniu po wprowadzeniu stanu wojennego. Jak mówił, robieniu zdjęć na demonstracjach zawsze towarzyszył mu silny stres.
"Za każdym razem miałem poczucie zagrożenia, czy gdzieś obok nie czają się esbecy, czy już nie biegnie ZOMO i mnie za chwilę nie zamkną. Bałem się bicia i tego, że mogą zapałować. Mogli mnie też oskarżyć o szpiegostwo" - powiedział.
Także w sobotę w Poznaniu odbyła się prezentacja albumu "Poznańska opozycja demokratyczna 1981-1989 w obiektywie Jana Kołodziejskiego" autorstwa Jana Kołodziejskiego i Barbary Fabiańskiej.
Jan Kołodziejski wstąpił do Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego w 1980 roku. Do 1989 roku dokumentował działalność poznańskiej opozycji demokratycznej. W tym czasie zrobił ponad 4 tysiące zdjęć.
Robił zdjęcia m.in.podczas wizyty Jana Pawła II w Poznaniu w 1983 roku, zdjęcia poznaniaków podczas wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 i kampanii wyborczej poznańskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w 1989 roku.
Organizatorami wystawy są Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)
rpo/ ala/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17