Zbiór ilustracji Rabinowicza w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Ilustracje to dar krewnej artysty, Roberty Marcus, która ofiarowała wydawnictwo białostockiej galerii. Przesyłka nadeszła z Toronto pocztą dyplomatyczną, dzięki pomocy Departamentu Konsularnego MSZ. W środę szef MSZ Radosław Sikorski przekazał ją na ręce podlaskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza, w czwartek w galerii odbyła się prezentacja dzieła.



Jak powiedziała w czwartek, w czasie prezentacji wydawnictwa, dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska, zbiór ilustracji jest bardzo ważny dla historii i kultury Białegostoku, a placówka długo o niego zabiegała. Dyrektor uważa, że dzięki niemu, pamięć o Rabinowiczu zostanie w mieście przywrócona.



Cykl ilustracji do psalmów i wersetów biblijnych, dzieło życia Bencjona Rabinowicza, to artystyczny hołd i upamiętnienie śmierci jego najbliższych, zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny. Zbiór został wydany w nakładzie 2 tys. egzemplarzy przez francuskie wydawnictwo Lefort, pochodzi z 1960 roku.



Szczygieł-Rogowska poinformowała, że cykl przekazany galerii, to wersja autorska i jest jedynym w Polsce. Zadedykowany jest rodzicom Rabinowicza.



Ilustracje powstawały w latach 1942-1943, podczas gdy Rabinowicz ukrywał się wraz ze swoją żoną w jednej z paryskich piwnic. Tam powstały wstępne rysunki, a dopiero z nich, już po wojnie, powstały litografie. Dyrektorka uważa, że ilustracje są niezwykłe, „zostały w nich zawarte myśli i ból, cała tragedia społeczności żydowskiej, która poniosła olbrzymie straty podczas II wojny światowej”.



Niektóre z ilustracji będą udostępnione zwiedzającym od przyszłego tygodnia. Pozostałe będą konserwowane. Dyrektorka zapowiedziała, że wystawa poświęcona Rabinowiczowi, na której zaprezentowane zostaną wszystkie litografie, odbędzie się w przyszłym roku w sierpniu, w ramach obchodów 70. rocznicy powstania w białostockim getcie.



Bencjon Rabinowicz (1905-1989) urodził się i spędził młodość w Białymstoku, tam też rozpoczął artystyczną naukę i miał swoją pierwszą wystawę. Następnie dzięki stypendium prezydenta miasta wyjechał do Francji, gdzie mieszkał do śmierci. Przez kilka lat związany był z grupą artystyczną Ecole de Paris. W czasie II wojny działał w ruchu oporu. (PAP)



swi/ rof/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a