Zakończyły się pierwsze badania wykopaliskowe na zamku Niesytno

„To jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych dolnośląskich zamków, którego początki wiązać można z rodziną von Czirn (przełom XIV/XV wieku), do której przylgnęła fama rycerzy rozbójników – raubritterów. W 1432 roku, kiedy zamek należał do husyty: Hayna von Czirn, został zdobyty i zniszczony przez wojska mieszczan świdnickich, lecz jego właścicielowi udało się zbiec na pobliską warownię Sokolec” – mówi szef wykopalisk Tomasz Olszacki z łódzkiej firmy Castrum et Terra Sp. z o.o.



Tegorocznymi badaniami objęto głównie teren średniowiecznego zamku, a w mniejszym zakresie przyległego do niego pałacu, ufundowanego w połowie XVI stulecia przez rodzinę Zedlitzów.



Największym odkryciem są relikty murów obwodowych z XV wieku, które wyznaczały obszar nieznanego dotąd dziedzińca, przyległego od strony zachodniej do średniowiecznej kamienicy zamkowej. Podwórzec wyłożono płytami z występujących lokalnie skał, tzw. zieleńców. W innym miejscu badacze natknęli się na XV-wieczne mury wąskiego przedbramia wiodącego ku wieży mieszkalnej.



„Szczególnie zainteresowała nas warstwa spalenizny wśród której odkryliśmy liczne groty bełtów do kuszy. Naszym zdaniem jest to świadectwo jednej z licznych wojen toczonych na Śląsku w XV wieku, które przetoczyły się także i przez Niesytno” – dodaje Olszacki.



Ponadto badacze odsłonili najniższą kondygnację kamienicy zamkowej, gdzie zidentyfikowano duże pomieszczenia piwniczne i klatkę schodową z okresu średniowiecza. W trakcie badań zgromadzono bardzo dużą ilość ułamków średniowiecznych i nowożytnych naczyń oraz bogato zdobionych wyobrażeniami figuralnymi renesansowych kafli, którymi pierwotnie wyłożone były piece.


Archeolodzy pojawili się na zamku w związku z planowanym przez obecnych właścicieli warowni projektem budowlano-konserwatorskim.



Szymon Zdziebłowski (PAP)



szz/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a