Zakończył się I etap projektu edukacyjnego MHP "Rówieśnicy"

Projekt edukacyjny "Rówieśnicy" skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich zadaniem było odnalezienie i opisanie losów rówieśników, którzy w latach 1945–1989 walczyli o niepodległość i suwerenność państwa, nie zgadzali się na narzuconą rzeczywistość lub brali udział w niezależnej działalności kulturalnej. Jak podkreślają organizatorzy, młodzież znakomicie wywiązała się z zadania.



"Często poszukiwania rozpoczęli we własnych rodzinach, szkołach, przeszukali archiwa rodzinne i przejrzeli kroniki szkolne, przeprowadzili wywiady z najbliższymi. Wielu bohaterów prac to osoby żyjące. Uczestnicy konkursu sięgnęli także do zasobów archiwów państwowych, muzeów i zbiorów regionalistów. Konkurs w twórczy i odkrywczy sposób zainteresował młodych ludzi historią. Wielu uczestników stwierdziło, że udział w projekcie był dla nich ogromną przygodą i możliwością innego, bezpośredniego i namacalnego spotkania z historią" - opowiadał PAP Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski organizującego projekt.



Wśród bohaterów prac znaleźli się: żołnierze wyklęci, członkowie tajnych organizacji i działacze Solidarności. Poznajemy historie tych z pozoru zwykłych nastolatków, kilkunastoletnich dziewcząt i chłopców, aresztowanych i skazanych na więzienie, a nawet na karę śmierci. Autorzy prac, opisując swoich rówieśników, często porównywali swój sposób patrzenia na świat, warunki życia czy możliwości rozwoju, z sytuacjami, z jakimi musieli się zmierzyć ich bohaterowie.



W ocenie organizatorów, prace zaskakują zaangażowaniem uczestników i ich pragnieniem dotarcia do jak najpełniejszej informacji o wybranych osobach m.in. poprzez szczegółowe wywiady przeprowadzane ze swoimi bohaterami. Młodzież organizowała także akcje promujące bohaterów prowadząc blogi, przygotowując wystawy, przeprowadzając ankiety, pisząc artykuły do lokalnej prasy i na strony internetowe czy rysując komiksy. Działania te dały opisywanym bohaterom szansę na przypomnienie i utrwalenie ich historii, nie tylko w środowisku lokalnym.



Członkowie sześciu zespołów nagrodzonych w I etapie konkursu w lipcu rozpoczną warsztaty w Łódzkiej Szkole Filmowej. Ich efektem mają być etiudy filmowe o wybranych bohaterach.



Laureatów I etapu konkursu wyłoni jury w składzie: Maciej Drygas (przewodniczący jury), Wojciech Tomczyk, Krzysztof Persak, Eliza Dzwonkiewicz oraz Gabriela Sierocińska-Dec.



Honorowy patronat nad konkursem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.



Patronem medialnym projektu jest m.in. Polska Agencja Prasowa. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17