Zakończono wykopaliska w centrum Inowrocławia

"Mieszkańcy z zaciekawieniem obserwowali badania archeologów, pytając co tam odkryto. Interesowało ich jak wyglądał Inowrocław kilkaset lat temu, pora więc podsumować prace przeprowadzonych w trudnych warunkach" - podkreślił Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.



Prace archeologów prowadzone były w ramach prac przy przebudowie nawierzchni Rynku i przyległych ulic. Realizowano je – jak podkreślają archeolodzy – w trudnych warunkach, bowiem równolegle prowadzanych było tu wiele prac budowlanych: kanalizacyjnych (kanalizacja deszczowa, wodociągowa, sanitarna), instalacyjnych (instalacja elektryczna) i układanie ciepłociągu.



"Prace prowadziliśmy na +żywej+ kanalizacji, przy pracującym obok sprzęcie ciężkim. Z jednej strony były łopaty koparki, a drugiej lejąca się woda" – wspominał Tomasz Górzyński, archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.



Przebadano ponad trzy tysiące m. kw. Pod ziemią odkryto pojedyncze deski dróg, a także całe jej konstrukcje, pozostałości zabudowy w postaci ścian budynków, wiele konstrukcji murowanych, części murów klasztoru franciszkanów i ratusza miejskiego. "Potwierdzona została hipoteza, że Rynek był w przeszłości kwadratem większym niż dzisiaj" – dodał Górzyński.



Archeolodzy natrafili także na relikty Bramy Bydgoskiej. Wydobyto z ziemi ok. 4,8 tys. ułamków naczyń ceramicznych, z czego cenne fragmenty z okresu przedrzymskiego, wiele z XIII-XVI wieku, a także z okresu nowożytnego.



"Ceramika, którą odkryliśmy nawiązywała do ceramiki toruńskiej, co wskazuje na związki Inowrocławia z Toruniem. Bardzo wiele znaleziono kości zwierząt, m.in. bydła, kotów, dzików, ryb owiec. Wiele było też wyrobów szklanych, narzędzi, a wśród nich podków, wędzideł, mis, a także pozostałości zbroi" – podsumował archeolog.



Prezydenta miasta, z wykształcenia historyka, zaintrygowała hipoteza archeologów, że pozostałości jednego z budynków drewnianych mogą być śladami po dawnym inowrocławskim "centrum handlowym" o konstrukcji przypominającej sukiennice. "W tym miejscu krzyżował się przecież szlak handlowy z Torunia do Poznania, a w tej części Rynku znajdowała się waga miejska" - podkreślił Brejza.



Końcowy rezultat prac badawczych zawarty został w obszernym opracowaniu, które przekazano prezydentowi. Dokumentacja zawiera ponad 500 zdjęć, analizę inwentarzy i dokumentacje rysunkową. (PAP)



olz/ ls/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a