"Zakazany stół" i setki wyrobów z brązu znaleziono w chińskim grobowcu

Pozostałość grobowca odkrył przypadkowo miejscowy rolnik w ubiegłą sobotę podczas budowy swojego domu, podała gazet Huashangbao. Ekipa archeologiczna, która przybyła na miejsce znaleziska wykopała ponad sto przedmiotów z brązu – między innymi „zakazany stół”, którego użytkowanie było zastrzeżone dla królów i cesarzy. Wykopaliska cały czas trwają i archeolodzy twierdzą, że pod ziemią znajduje się jeszcze wiele cennych przedmiotów.



Komora główna grobowca ma wymiary 4,3 na 3,6 m i w niej znaleziono 20 brązowych waz sakralnych. W nich z kolei znajdowały się liczne przedmioty codziennego użytku, jak naczynia do picia i jedzenia oraz przyrządy do gotowania.



Największa sensacją było znalezienie „zakazanego stołu”. Dotychczas w Chinach odkryto cztery tego typu zabytki. Jeden znajduje się w muzeum w Tientsinie, drugi w Ameryce, a dwa pozostałe zaginęły w czasie II wojny światowej.



Do dziś nie ustalono właściciela grobowca, ale sądząc z jakości naczyń i faktu, że znajdował się tam „zakazany stół” należy wnosić, że należał do króla lub członka jego najbliższej rodziny, żyjącego w czasach zachodniej dynastii Zhou.



Grób różni się znacznie od wszystkich innych, które znaleziono w tamtym rejonie. Ma inne usytuowanie, co według zasad feng shui miało niesłychanie ważne znaczenie i wykopane tam przedmioty też nie są podobne do znalezionych wcześniej. Wyjaśnienie tej zagadki stanowi poważne wyzwanie dla chińskich archeologów.



Do zakończenia wykopalisk pozostało jeszcze dużo czasu, ale już teraz chińscy specjaliści oceniają, że należy spodziewać się znalezienia kilkuset cennych przedmiotów. (PAP)



jwn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17