Zachodniopomorskie: zatrzymano kolekcjonera zabytkowych nagrobków

Na działce 55-letniego mieszkańca Myśliborza (Zachodniopomorskie) policjanci znaleźli ustawionych kilkanaście skradzionych pomników cmentarnych i pamiątkowych.



Było to m.in. kilka pomników z czasów I Wojny Światowej, cokoły pomników nagrobnych, płyty nagrobne z XIX i XX w. oraz ważący kilka ton, wielki granitowy pomnik poświęcony poległym w wojnie francusko-pruskiej. Mężczyzna kolekcjonował również zabytkowe elementy z grobów np. tabliczki.



„W rozmowie z policjantami mężczyzna stwierdził, że lubi rzeźbę i krzyże, i że w ten sposób może je ocalić od zapomnienia, stosując nowoczesne podejście do tradycji” - powiedziała Rudzińska.



Kolekcjoner przyznał, że wiedział, iż pomniki pochodzą z cmentarzy. Zbierał je kilka lat, część pomników przywiózł mu jego syn.


Teraz usłyszy zarzuty kradzieży.



”Wszedł on nielegalnie w posiadanie zabytków i je przechowywał. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawiania wolności” - powiedziała Rudzińska.



O tym gdzie teraz trafią zabytkowe pomniki cmentarne zdecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków.(PAP)



szt/ pz/




Dyskusja na dany temat:


  • maxikasek napisał:

    A swoją drogą ciekawe- może zgnić czy zostać zniszczone przez "nieznanych sprawców" leżąc niezabezpieczony w imieniu prawa. Nikt nie zwróci nawet uwagi. Ale jak ktoś sobie "przywłaszczy" i wyeksponuje wcześniej poddając renowacji- to juz złodziej. Moim zdaniem takie rzeczy powinny zostać gdzie zostały postawione. Ale z dwojga złego- lepiej już im na prywatnej posesji jako ozdoby ogródka niż powoli rozłupywane na części przez kamieniarzy.

  • szponiasty napisał:

    fakt , :czolg4:

  • jms-bytom napisał:

    To tez zalezy tez jak zagospodaruje tym.... Bo mozna i tak: Kilka zdjec zapozyczonych z zaprzyjaznionego forum-macew na Jurze K-Cz.....



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a