Zachodniopomorskie: upamiętniono ofiary tragicznego lotu z 1945 r.

Jak poinformował PAP rzecznik projektu Łukasz Trawiński, na uroczystości w 67. rocznicę katastrofy przyjechali z Niemiec m.in. syn drugiego pilota niemieckiego samolotu Dornier Do-24 T3 - świadek tamtych wydarzeń, oraz przedstawiciele Krajowego Związku Niemieckich Grobów Wojennych.



W uroczystości wraz z przedstawicielami władz lokalnych wzięli udział okoliczni mieszkańcy i uczniowie pobliskich szkół, a także uczniowie z niemieckiego Pasewalk. Odmówiono modlitwę ekumeniczną, złożono kwiaty i wieńce.



W marcu 1945 roku w Rogowie, ówczesnym niemieckim Kamp, dywizjon ratownictwa morskiego w obliczu zbliżającego się frontu Armii Czerwonej prowadził akcję ratunkową ewakuując stamtąd niemieckich cywilów. Przy jeziorze Resko Przymorskie zorganizowano lotnisko dla wodnopłatowców.



5 marca 1945 wodnopłatowiec Do-24 natychmiast po starcie spadł i zatonął w jeziorze. W samolocie było prawie 80 dzieci. Przypuszcza się, że maszynę mogli strącić żołnierze sowieccy.



Niemieckie organizacje, w tym związek opiekujący się grobami wojennymi, Muzeum Dorniera z Friedrichshafen oraz władze Trzebiatowa, podjęły wspólną inicjatywę wydobycia wraku samolotu i uczczenia pamięci ofiar tamtych wydarzeń.



Zbierane są pieniądze na realizację projektu, trwa także kompletowanie niezbędnej dokumentacji, w tym wszelkich pozwoleń na wydobycie wraku.



Ustalono już miejsce, w którym znajduje się wrak. Autorzy projektu planują, że szczątki samolotu uda się podnieść w 2013 r.



Trwają też starania mające na celu ustalenie kompletnej listy ofiar katastrofy. (PAP)



epr/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17