Zachodniopomorskie: denar Sieciecha wśród monet ze skarbu w Boninie

„Ta moneta to duża ciekawostka, bo początkowo wydawało się nam, że niemal wszystkie znalezione w Boninie pieniądze są krzyżowymi denarami brandenburskimi, więc nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia” – powiedział PAP dyrektor muzeum Jerzy Kalicki.



Denar Sieciecha był pierwszą w Polsce monetą prywatną. Na jej bicie zgodę wydał król Władysław Hermana, którego dworem w latach 1080 – 1100 zarządzał Sieciech - według niektórych historyków faktyczny wówczas władca Polski.



Denara prawdopodobnie bito w dwóch mennicach znajdujących się w grodach Sieciecha koło Płocka i pod Krakowem.



Największym zbiorem denarów Sieciecha dysponuje Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Monety te pochodzą z odkrytego w 1935 r. skarbu ze Słuszkowa. W zamieszczonym pod koniec lat 90. w „Wiadomościach Numizmatycznych” artykule napisano, że znanych jest tylko 150 denarów Sieciecha.



Skarb z Bonina to 4 300 srebrnych monet pochodzących z XI - XII wieku. Pod koniec października ub.r. odkryły je przez przypadek w podkoszalińskiej wsi Bonin trzy panie sadzące kwiaty na placu zabaw. Jest to dotychczas największe na Pomorzu znalezisko numizmatów z okresu średniowiecza.



Monety – jak powiedział PAP Jerzy Kalicki – dobrze poddają się konserwacji. Prace nad ich odnowieniem cały czas trwają. Do oczyszczenia zostało jeszcze 1,5 tys. denarów krzyżowych (nazwa wzięła się od symbolu krzyża umieszczonego na pieczęci służącej do ich wybijania) i 2,5 tys. siekańców, czyli przekrojowych monet, które służyły do drobnych płatności.



Niedługo po odkryciu skarbu Muzeum w Koszalinie informowało, że najstarszą z bonińskich monet jest datowany na VIII w. arabski dirhem. „Obecnie nie mamy jednak stuprocentowej pewności, czy jest to moneta oryginalna, czy też późniejsze naśladownictwo” – powiedział PAP Jerzy Kalicki.



Jak dodał muzeum chce na wakacje przygotować ekspozycję odkrytych w Boninie monet. (PAP)



sibi/ abe/




Dyskusja na dany temat:


  • ALF napisał:

    [quote:8cc6b1cacf="IOH BOT"]Denar Sieciecha był pierwszą w Polsce monetą prywatną. Na jej bicie zgodę wydał [b:8cc6b1cacf][color=red:8cc6b1cacf]król Władysław Hermana[/color:8cc6b1cacf][/b:8cc6b1cacf], którego dworem w latach 1080 ? 1100 zarządzał Sieciech - według niektórych historyków faktyczny wówczas władca Polski.[/quote:8cc6b1cacf] Dwa błędy w 3 słowach, to nie przesada? ;)



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17