Wystawa "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto"

"To wystawa przybliżająca powstawanie getta warszawskiego i pierwsze miesiące jego działania. Kluczowym okresem jest tu czas od października do listopada 1940 roku, kiedy podczas miesiąca 115 tys. Polaków musiało opuścić teren, gdzie miało być getto, a 140 tys. Żydów musiało do tego getta się przenieść. Z całym swoim dobytkiem, z tobołkami załadowanymi na wozy, riksze czy wręcz na plecy, wkraczali za mury, których budowa także jest ukazana na tych zdjęciach. Fotografie prawdopodobnie powstawały na polecenie Niemców, nie znamy jednak dokładnie ich pochodzenia" - powiedział PAP Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.



Na fotografiach można zobaczyć m.in. budowę murów getta warszawskiego i przeprowadzających się do niego Żydów oraz życie codzienne w dzielnicy żydowskiej - chłopców handlujących opaskami z gwiazdą Dawida i obwarzankami, ulicznego grajka, siedzibę Judenratu, kolejkę przed punktem powołań do pracy obowiązkowej oraz mieszczące się w tym samym budynku warsztaty rzemieślnicze. "Zależało nam na przybliżeniu warszawiakom tego mniej znanego okresu istnienia getta" - podkreślił Ryszard Wojtkowski, dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, organizującego wystawę.



Na ekspozycji "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto, fotografie z 1940 roku" znalazło się ponad 70 fotografii uzupełnionych opisami przybliżającymi początki tworzenia murów getta, zarządzeniami władz niemieckich dotyczących jego powstania i zamknięcia. Towarzyszy im kalendarium wydarzeń oraz plan getta warszawskiego.



Pierwsza decyzja o "rozwiązaniu kwestii żydowskiej" została wydana 21 września 1939 roku przez szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha. 25 listopada tego samego roku wydano nakaz noszenia przez Żydów opasek z gwiazdą Dawida. Rozpoczęcie budowy murów getta warszawskiego miało miejsce 1 kwietnia 1940 roku, 2 października tegoż roku gubernator Dystryktu Warszawskiego Ludwig Fischer podpisał rozporządzenie o utworzeniu getta, a 16 listopada zostało ono zamknięte. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a