Wystawa w Senacie z okazji 125. rocznicy powstania esperanto

Ekspozycję otwiera plansza o Ludwiku Zamenhofie. Dalej zaprezentowano m.in. literaturę i słowniki poświęcone temu językowi oraz przykłady nadających w esperanto stacji radiowych czy posługujących się nim stron internetowych. Na wystawie można również zobaczyć wydawnictwa czy pamiątkowe medale poświęcone Ludwikowi Zamenhofowi.



Otwierając wystawę wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński przypomniał, że celem twórcy esperanto było stworzenie języka, który łączy ludzi. "Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku, który wówczas był pod zaborem rosyjskim, w mieście wielokulturowym, gdzie mieszkali Polacy, Rosjanie, Żydzi, Niemcy, Litwini. I kwestia porozumienia między tymi nacjami i kłopotów, jakie to współżycie stwarzało, była jedną z przyczyn, która doprowadziła go do realizacji tego szczytnego zamiaru, jakim okazał się międzynarodowy język esperanto" - mówił Wyrowiński.




Ocenia się, iż obecnie żyje na świecie ok. tysiąca osób, które posługują się esperanto od urodzenia. "Ok. 10 tys. osób używa go na co dzień, ok. 100 tys. potrafi się w nim porozumieć, ok. 1 mln sporo rozumie, a 10 mln miało z nim styczność np. w szkole " - powiedział prof. Witold Stępniewski.



Esperanto to język międzynarodowy, stworzony na podstawie języków już istniejących. Twórcą był urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof (1859-1917). Esperanto stworzył w wieku 28 lat. W 1887 roku pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję") wydał w Warszawie podręcznik do nauki międzynarodowego języka. Pierwszy ukazał się najpierw w języku rosyjskim, a następnie po polsku, niemiecku, francusku i angielsku. (PAP)



akn/ ls/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a