Wystawa "Via Regia - 800 lat na wspólnej drodze"

Wystawa zostanie uroczyście otwarta w sobotę w Niemczech, w okrągłej baszcie obronnej z końca XV wieku Kaisertrutz w saksońskim Goerlitz, mieście graniczącym przez Nysę Łużycką z polskim Zgorzelcem.



"Via Regia" w dosłownym tłumaczeniu znaczy "Droga Królewska", gdyż to król sprawował nad nią pieczę. Pierwsza wzmianka, wymieniająca ten szlak pod nazwą "strata regia", pochodzi z dokumentu sporządzonego w 1252 roku, jednak jego początki sięgają znacznie dawniejszych czasów. W późniejszym okresie nazywano go również "Drogą Wysoką" i "Wysokim Traktem Wojskowym". Dokładny przebieg oraz charakter szlaku zmieniał się między XIII a XIX wiekiem, pod wpływem różnych polityczno-terytorialnych dążeń oraz postępującego rozwoju technicznego. Uważana jest za fragment szlaku wiodącego przez całą Europę z Santiago de Compostela aż do Kijowa.



"Wzdłuż +Via Regia+ powstawały potężne miasta, ośrodki handlowe, liczne klasztory i kościoły. Trakty handlowe zawsze stanowiły lukratywne źródło dochodów dzięki czerpaniu korzyści z myta i cła. +Via Regia+ była szlakiem handlu srebrem, rudami miedzi, solą, szkłem, tekstyliami. Tędy pędzono ze wschodu na zachód bydło. Tędy przewożono też cenne barwniki: z Zachodu urzet barwierski dający kolor niebieski, a ze Wschodu czerwiec polski barwiący na czerwono" - powiedziała PAP pomysłodawczyni wystawy, Bettina Probst.



Przypomniała, że dzięki położeniu na szlaku oraz prawie składowania urzetu górnołużyckie Goerlitz po 1500 roku było największym i najważniejszym miastem między Lipskiem i Wrocławiem. Liczyło około 10 tys. mieszkańców.



"Via Regia" przemieszczały się liczne grupy ludzi, nie tylko kupcy i woźnice, ale także królowie, żołnierze, pielgrzymi, rzemieślnicy, studenci, komedianci, włóczędzy, żebracy i banici. Tędy z Drezna podróżował saksoński elektor Fryderyk August I do Krakowa, gdzie został koronowany na króla Polski Augusta II.



"Szlakiem +Via Regia+ nie tylko transportowano dobra materialne. Szlak służył też wymianie dóbr kultury, sztuki, idei" - zaznaczył kurator wystawy, Roland Enke. "Wędrowali nim architekci, malarze, rzeźbiarze i myśliciele. W XVI wieku, dzięki niedawno wynalezionej sztuce drukarskiej, na terenach wzdłuż +Via Regia+ szybko rozprzestrzeniła się reformacja. Wprowadziła ona jednocześnie nowe środki artystycznego wyrazu, które następnie w XVII wieku zastąpiono, szczególnie na Śląsku, typowymi dla kontrreformacji motywami religijnymi" - opowiadał Enke.



Szlak stracił na znaczeniu w połowie XIX wieku wraz z pojawieniem się kolei szynowej i nowej sieci komunikacyjnej.



Na ekspozycji zgromadzono liczne dokumenty, mapy, przyrządy służące kupcom, takie jak wagi, odważniki, przeliczniki wartości monet ze względu na zawartość kruszców w nich, a także księgi, dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego.



Wśród nich są tak unikalne eksponaty jak: księga "Zwierciadło saskie" - XIII-wieczny spis prawa zwyczajowego, czy niewielki krucyfiks - dzieło Wita Stwosza, który przyjechał do Krakowa "Via Regia", a jeden z jego synów, Florian, odbył drogę odwrotną i osiadł w Goerlitz; był tam artystą pracującym w srebrze.



Na wystawie można też zobaczyć sporządzoną dla Fryderyka Augusta I koronę wraz ze specjalnym futerałem, którą elektor zabrał z sobą do Krakowa, bo nie wiedział, czy będzie koronowany polskimi insygniami. Pokazano także dzieła XIX malarzy, którzy podróżowali po Karkonoszach i uwieczniali widoki, przyczyniając się do początków turystyki w tamtym regionie.



Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów niemieckich, czeskich, polskich (z Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu).



Wystawa została przygotowana przez Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie na zlecenie landu Saksonia, stąd nosi miano III Saksońskiej Wystawy Krajowej. Potrwa do 31 października.



Wystawie towarzyszą dwie inne ekspozycje w Goerlitz: "Via Regia - szlak wędrówki gatunków" w Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga i "Drogi w nieznane. Migracja w Goerlitz/Zgorzelcu od roku 1933 po dzień dzisiejszy" w Muzeum Śląskim. (PAP)



dsr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17