Wystawa "Szlachetne zdrowie” jedną z atrakcji Nocy Muzeów
Jak poinformowała PAP rzeczniczka tej placówki Anna Kowalów, na wystawie można zobaczyć m.in. wielkie ceramiczne naczynie przeznaczone na najsłynniejszy lek wszech czasów mithridatium. To specyfik stosowany od starożytności do XVIII w. (na Bliskim Wschodzie stosuje się go nadal). Wynaleziony został przez króla Pontu Mitrydatesa VI Eupatora ok. 132-63 r. p.n.e., zawierał 89 składników i uważany był za panaceum na wszelkie trucizny a także na wrzody, suchoty, bezpłodność i melancholię.
Inne z naczyń pokazywanych na wystawie przeznaczone było na kolejny niezwykły lek "Mumia Vera", czyli "proszek mumiowy". Stosowany także "na wszystko". Popularny był od XII do XVII w. Oprócz tego na wystawie znalazły się drewniany stetoskop z początku XX w. czy woskowe odlewy - twarz trędowatego i maska pośmiertna słynnej Nieznajomej z Sekwany - młodej kobiety o tajemniczym "uśmiechu Giocondy" wyłowionej z rzeki ok. 1880.
Wystawie będą towarzyszyć wykłady m.in. o "Portrecie brodatej Marii Antonii", która w XVII w. objeżdżała europejskie dwory prezentując swój niezwykły zarost.
W placówce pomyślano też o miłośnikach sztuki najnowszej. W ramach odbywającego się we Wrocławiu XIV Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów można zobaczyć w Muzeum Narodowym prezentację "Alternative Night Performance".
Z kolei wrocławskie Muzeum Etnograficzne przygotowało ofertę muzyczną. Zaprezentowane zostaną pieśni polskie, ukraińskie i rosyjskie oraz tańce hinduskie i muzułmańskie.
Przejażdżka dyliżansem z XIX w. oraz wnętrza muzealne, po których przechadzają się postaci ubrane w stroje z epoki to cześć atrakcji przygotowanych przez wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Zwiedzający placówkę będą mogli wziąć udział w sesji zdjęciowej w dwóch specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach, których tło stanowią zabytkowe przedmioty.
Bogatą kolekcję grafik oraz obrazów, pochodzących z prywatnych zbiorów światowej sławy tancerza Vladimira Malakhova można obejrzeć w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim. Na wystawie znalazły się m.in. licząca kilkanaście dzieł seria obrazów autorstwa ukraińskiego malarza Davida Burliuka oraz seria grafik przedstawiających projekty kostiumów operowych i teatralnych autorstwa malarza oraz projektanta scenografii i kostiumów Leona Baksta.
Natomiast wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej udostępnił zwiedzającym część swego archiwum oraz dwie wystawy. Na pierwszej można zobaczyć ulotki, plakaty oraz listy i anonimy, które dokumentują opór społeczny wobec systemu komunistycznego w Polsce w latach 1945-1989. Druga zaś poświęcona jest żołnierzom wyklętym na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.(PAP)
pdo/ pz/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17